ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2014 Çarşamba 12:56

2023 turizm hedeflerinde sıkınıtı yok

2023 turizm hedeflerinde sıkınıtı yok

Türkiye'nin, yürüttüğü tanıtım çalışmalarıyla yakalanan başarılı tanıtım kampanyası ile Rus ve Alman turistlerin 2015'te de gözde destinasyonu olmaya devam edeceğini belirtti.


 Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Türkiye'nin, yürüttüğü başarılı tanıtım çalışmalarıyla Rus ve Alman turistlerin 2015'te de gözde destinasyonu olmaya devam edeceğini belirtti. Önal,  yaptığı açıklamada, bölgede ve komşu ülkelerde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen turizmde marka değerini yükseltecek adımlar atılmasının Türkiye'yi, 2023 turizm hedeflerine emin adımlarla yaklaştırdığını söyledi.

Türkiye'nin 2015 turizm sezonu beklentilerine değinen Önal, Rusya ve Almanya pazarından gelecek ziyaretçilerin ilk sırayı alacağını öngürdüklerini anlattı. "Rusya ile Almanya her zaman bizim gözbebeğimiz" diyen Önal, Rusya ile Türkiye arasında hem tarihi geçmiş hem de geliştirilen yakın ilişkiler olduğunu söyledi.

Rusya ve Rusya'dan gelen misafirleri önemsediklerini ifade eden Önal, "Türkiye Rusya'da bir fenomen. Türkiye'ye, Antalya'ya gelmek, Türkiye'de tatil geçirmek Ruslar için bir fenomen. Orada tatil için akla gelen ilk ülkeyiz" diye konuştu.

"Rusya'dan turist akışında azalma olmaz"

Türk özel sektörünün Rusya pazarında proaktif konum almasının bu başarıda büyük payı olduğunu kaydeden Önal, bu nedenle özel sektöre yol açmaya çalıştıklarını da vurguladı.

Önal, Kırım ve Ukrayna'daki gelişmelerin Rusya'dan turist gelişini engelleyeceği yönündeki endişelerle ilgili de "Rusya'dan turist akışında bir azalma olmaz. Rusya ile ilişkilerimiz çok sağlam. Rus halkı ile Türk halkı birbirini iyi anlayabilen komşu halklar. Onların bize, bizim de onlara ihtiyacımız var. Turizm ticari bir faaliyet gibi görünmekle beraber toplumsal bir olay. Onlar Türkiye'yi seviyor, tatillerini burada geçirmek istiyor ve bizler de onlara çok iyi bir hizmet sunuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Almanya Türk turizminin amiral gemisi"

Alman pazarında bir düşüş olmadığını söyleyen Önal, "Alman pazarı bizim en sağlam pazarımız ve turizm sektörünün de amiral gemisidir" ifadesinin kullandı.

Önal, Türkiye'nin Almanya ile turizmde önemli atılımlar yaptığını, Alman turizm sektörünün de Türkiye ile geliştiğini dile getirdi.

Alman turist sayısındaki azalmayı da Önal, "Bu ilişki kolay kolay negatife kayacak bir ilişki değil ancak Almanya'daki hem ekonomik nedenler hem iç turizme yöneliş hem de turizm sezonuna rastlayan dünya kupası maçları bu düşüşte etkili oldu" şeklinde açıkladı.

Rus turist yüzde 563 arttı

Öte yandan Bakanlık verilerine göre, Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı 2001'den bu yana yüzde 563 arttı.

Geçen yıl 1 milyon 695 bin 133 Rus'u ağırlayan Türkiye, bu yıl ilk altı ayda 1 milyon 923 bin 811 Rus'u misafir etti. Türkiye'yi ziyaret eden Ruslar'ın yüzde 78'i Antalya'ya, yüzde 14'ü ise İstanbul'a geldi.

Türkiye, geçen yılın rakamlarına bakıldığında yüzde 16,8 payla Rus pazarında ilk sırada yer alıyor.

Alman pazarında durum

Geçen yıl Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülke 5 milyon 41 binle Almanya olmuştu. Bu yıl ise Rusya'nın ardından ikinci sırada yer alan Almanya'dan yılın ilk yarısında 1,9 milyon turist Türkiye'ye geldi.

Türkiye'yi turizm değeri olarak ilk keşfeden ülkelerden olan Almanya'dan gelen ziyaretçi sayısında uzun yıllardır stabil bir durum görülüyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER