ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 11:43

2020 yılında Avro para birimine geçebilecek


Macaristan Başbakanı Viktor Orban, erken 2020 yılında Avro para birimine geçmelerinin söz konusu olabileceğini bildirdi.
     Orban, Polonya'nın Başkenti Varşova'da yaptığı açıklamada, 2020 yılından önce Macaristan'ın para birimi olan Forint'i kaldırıp Avro para birimine geçmelerinin söz konusu olamayacağını belirtti.
     Önce Avro'nun geleceğinin ne olacağının netleşmesinin ve Macaristan'ın bu durumda beklemesinin mi yoksa Avro'ya geçmesinin mi ülke çıkarlarına uygun olacağının görülmesinin gerektiğini ifade eden Orban, AB'nin geleceğinin önceden tahmin edilmesinin zor olduğunu söyledi.
     ''AB nasıl bir yol takip edecek, büyüyecek mi yoksa küçülecek mi- Bu bilinmiyor'' diyen Orban, AB'ye üye ülkelerin bazılarının iflasın eşiğinde olduğunu, bunun aynı zamanda birliğin dağılması anlamına da gelebileceğini dile getirdi.
     Avrupa Birliğinin ekonomik krizi yönetmedeki politikalarını da eleştiren Orban, Macaristan'ın döviz rezervlerini dikkatli kullanması gerektiğini, bu sorumluluğun Merkez Bankası Başkanına ait olduğunu da sözlerine ekledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER