ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Ocak 2014 Pazartesi 14:11

2014 yılı ihracat beklenti endeksi 10,8 azaldı


Ekonomi Bakanlığı tarafından üçer aylık dönemler halinde uygulanan Dış Ticaret Beklenti Anketi (DTBA) açıklandı. Ankete göre İhracat Beklenti Endeksi, 2014 yılının ilk çeyreğinde 2013 yılının dördüncü çeyreğine oranla 10,8 puan azalarak 98,8 seviyesinde gerçekleşti.

2014 yılının ilk çeyreğinde, 2013 yılının dördüncü çeyreğine göre İhracat Beklenti Endeksi'ne dahil edilen sorulardan gelecek 3 aydaki ihracat ve ihracat siparişi beklentileri ile şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyine ilişkin soruların endeksi azalış yönünde etkiledi. Son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine dair sorunun ise endeksi artış yönünde etkilediği gözlemlendi.

Bununla birlikte, endeksi oluşturan sorulardan gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi ile şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha düşük puanlarda iken, gelecek 3 aya ilişkin sipariş beklentileri ile son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek puanlarda seyretti. Buna bağlı olarak, İhracat Beklenti Endeksi 2014 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,9 puan altına geriledi.

İthalat Beklenti Endeksi, 2014 yılının birinci çeyreğinde 2013 yılının dördüncü çeyreğine göre 3,2 puan artarak 109,4 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde., 2013 yılının dördüncü çeyreğine kıyasla İthalat Beklenti Endeksi'ni oluşturan sorulardan gelecek 3 aydaki ithalat beklentisi ile son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların endeksi artış yönünde etkiledi. Birim ithalat fiyatı beklentisi ile mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların ise endeksi azalış yönünde etkiledi.

Öte yandan gelecek 3 aydaki ithalat beklentisi, birim ithalat fiyatı beklentisi ve mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha düşük puanlarda iken; son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksi bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek bir puanda seyretti. Buna bağlı olarak, İthalat Beklenti Endeksi 2014 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı döneminin 2,7 puan üzerine yükseldi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER