ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 13:03

2013 yılı ilk çeyrek bütçe gerçekleşmelerini açıkladı


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 yılının daha iyi bir yıl olacağını belirterek, ''2013 yılı Orta Vadeli Program'da (OVP) öngördüğümüz yüzde 4'lük büyüme hedefini yıl sonunda rahatlıkla yakalayabiliriz" dedi.
     Bakan Şimşek, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, 2013 yılı ilk çeyrek bütçe gerçekleşmelerini açıkladı.
     Toplantıda, dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şimşek, 2012 yılının dünya ekonomisinin önemli ölçüde yavaşladığı, AB'de ekonomik krizin derinleştiği, bölgede jeopolitik gerginliklerin arttığı, petrol fiyatlarının hem yüksek seyrettiği hem yükseldiği bir yıl olduğunu anlattı. Şimşek, "2012'de Türkiye, bütün bu olumsuzluklara rağmen yüzde 2,2 büyüdü. Bu büyüme oranı Türkiye standartlarına göre düşük bir büyüme oranıdır. Ama Türkiye büyümeye devam etti, böyle bir yılda" diye konuştu.
     Makro ekonomik dengelere bakıldığında, 2012 yılının aslında oldukça başarılı bir yıl olduğunun görüldüğünü belirten Şimşek, geçen yıl cari açığın milli gelire oran olarak yüzde 6'nın altına düştüğünü, daha yönetilebilir bir düzeye geldiğini, 47 milyar dolara gerilediğini anlattı.
    
     -Kamu borç stokunun milli gelire oranı-
    
     Şimşek, geçen yıl son 44 yılın en düşük enflasyon oranının görüldüğünü de hatırlatarak, kamu borç stokunun milli gelire oranında da gerilemenin devam ettiğini, bu oranın yüzde 36'ya indiğini kaydetti.
     Türkiye'de kamu borç stokunun milli gelire oranının, OECD ülkelerinin üçte biri düzeyinde olduğunu belirten Şimşek, ''Bunları 2012 yılının yine de başarılı bir yıl olduğunu göstermesi açısından önemsiyorum. Ayrıca 1 milyon vatandaşımıza iş, aş imkanı sunduk. Ekonomimiz, hükümetimizin doğru politikaları sayesinde 1 milyon vatandaşımıza istihdam imkanı götürdü. İşsizlik oranı son 11 yılın en düşük düzeyinde" diye konuştu.
     Bugün açıklanan işsizlik rakamlarını da değerlendiren Şimşek, şöyle devam etti:
     "Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı tekrar gerilemeye başladı. Ekonomimiz ilk çeyrekte toparlanmaya başladı. Zaten 2013 yılında büyümenin hızlanmasını bekliyoruz. Niye hızlanacak- Bunu destekleyen unsurlar var mı- Tabi. 2013 yılında, birincisi, para politikası enflasyondaki düşüşle birlikte nispi bir esneklik kazandı ve para politikası büyümeyi daha destekleyici bir noktada. Ayrıca reel sektör güven endeksinde de önemli artışlar gözlemliyoruz. Kamu maliyemiz sağlam. Gerek bütçe dengelerimiz gerekse borç dinamiklerimiz oldukça olumlu. Bankalarımızın sermaye yeterlilik oranlarına baktığımız zaman, varlık kalitesine baktığımız zaman, bankalarımız da sağlam bir yapıya sahip. Reel sektör bilançolarında iyileşme devam ediyor."
    
     -"Çözüm süreci" büyümeyi destekleyen projelerden-
    
     Makro düzeyde büyümeyi destekleyen birçok proje bulunduğuna işaret eden Şimşek, bunların başında kentsel dönüşüm, 2B arazilerinin satışı, özelleştirme ve "çözüm süreci"nin yer aldığını söyledi. Şimşek, bütün bunların bu yıl ve sonrası için Türkiye'nin büyümesini desteklediğini vurguladı.
     Son verilere bakıldığında, sanayi sektöründe toparlanmanın güçlendiğini dile getiren Şimşek, kredi büyümesinin de yüzde 20 civarında, oldukça yüksek seyrettiğine işaret etti. Yatırım malları ithalatı ve üretimindeki hızlanmanın dikkat çektiğini kaydeden Şimşek, geçen yıl stoklarda çok ciddi bir erime olduğunu, yatırımlarda düşüş görüldüğünü anımsatarak, yatırımlardaki artışın oldukça cesaret verici olduğunu söyledi.
     Şimşek, "Özetle 2013 yılı daha iyi bir yıl olacak. 2013 yılı OVP'de öngördüğümüz yüzde 4'lük büyüme hedefini yıl sonunda rahatlıkla yakalayabiliriz diye düşünüyoruz. Tabi eğer bunu yakalayabilirsek, istihdam artışı devam edecek, işsizlik düşmeye devam edecek, kamu borç dinamikleri iyileşmeye devam edecek. Enflasyonla ilgili olarak Merkez Bankamızın ortaya koyduğu bir hedef var, onu da tutturmayı hedefliyoruz. Cari açıkta iç talepteki toparlanmayla birlikte bir miktar bir artış söz konusu olabilir. Ama biz cari açığın da yine idare edilebilir, yönetilebilir bir seviyede kalacağını ümit ediyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER