ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2014 Perşembe 15:27

2013 yılı ihracat rakamları


Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye'nin ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için ihracatını yüzde 10-12 artırması gerektiğini belirterek, "Yavaş yavaş hedeflerimizden uzaklaşma endişemiz var ama her şey bence hala yakalanabilecek durumda" dedi.
Zeytinoğlu, AA muhabirine Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) aralık verilerine ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin aralık ihracatının önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 arttığını kaydederek, bunun "rekor" seviyede olduğunu vurguladı.
Aylık bazdaki artışın ülke ekonomisi için olumlu olduğunu ifade eden Zeytinoğlu, yıllık bazda ise çok az artış görüldüğünü söyledi.
Zeytinoğlu, yıllık ihracattaki yüzde 0,01'lik artışın az olmasının geçen yılki altın ihracatının düşmesinden kaynaklandığını dile getirerek, "Aslında artış oldu. Aralık ayında 13 milyar dolara yakın ihracat oldu. Fena bir rakam değil. Biz ihracatımızı bir önceki yıla göre yüzde 10-12 civarında arttırmamız lazım ki hedeflerimizi tutturabilelim. Yavaş yavaş hedeflerimizden uzaklaşma endişemiz var ama her şey bence hala yakalanabilecek durumda. Türkiye'nin ihracattaki hedeflerine ulaşabilmesi için birtakım tedbirler alması gerektiğine inanıyoruz" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER