ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 15:21

2013 ilk ihalesini Türk şirketi kazandı


Türkmenistan’da, 2013 yılının ilk inşaat ihalesini bir Türk şirketi kazandı. Türk Bahar İnşaat şirketi, Türkmenistan Devlet Başkanlığı bünyesindeki arşiv binasının onarım çalışmalarını üstlendi.
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, dün düzenlediği video-konferans toplantısında konuyla ilgili kararnameyi imzaladı. Türkmenistan Devlet Başkanlığı İdaresi, Türk şirketi ile arşiv binasının restorasyonu için sözleşme imzaladı.

İnşaat çalışmasına Ocak ayında başlayacak olan şirketin, restorasyonu yıl sonunda bitirmesi öngörülüyor. Binanın dış kısmının onarımı ile birlikte arşiv çalışanlarına daha uygun bir çalışma ortamı sağlanması için önemli çalışmalar yapılacağı belirtildi.

Projenin fiyatı ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Türk müteahhitlik sektörünün 2012 yılında yurt dışında üstlendiği proje değeri 26,1 milyar dolara ulaştı. İlk sırayı alan Türkmenistan, inşaat projelerinde Türk şirketlerine öncelik tanıyor. Türkmenistan’da yılın en yüksek proje bedeli ile 4,9 milyar dolar değerinde toplam 80 proje üstlenildi. Üstlenilen işlerin proje başına ortalama değeri 61 milyon 250 bin dolar olarak belirtildi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER