ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 13:34

'2013 hedefi 20 milyar dolar'


Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, yeri konusunda tartışma yaşanan Otomotiv Test Merkezi için en uygun yerin Antalya olduğunu söyledi.

    Sabuncu, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Başkanlar Kurulu'nun UİB binasında düzenlediği ve 5 birlik başkanının katıldığı basın toplantısında konuştu. Otomotiv endüstrisinin, 2012 senesini önceki yıllara göre düşüşle 19 milyar dolarla kapattığını hatırlatan Sabuncu, ihracat kalemleri içinde otomotiv yan sanayinin yüzde 43'lük payla yine birinci sırada yer aldığını dile getirdi.

    "İSTİKRARSIZLIĞIN YAŞANDIĞI ÜLKELERDE TOPARLANMA VAR"

    Ülke bazında en fazla artış olan ülkenin Rusya Federasyonu oluğunu vurgulayan Sabuncu, Almanya, Fransa ve İtalya'nın ise gerilediğini belirtti. Sabuncu, siyasal istikrarsızlıkların yaşandığı Irak, Fas, Mızır gibi ülkelerde bir toparlanma olduğunu, AB ülkelerinde ise geriye gidişin devam ettiğini dile getirdi.

    "2013 HEDEFİ 20 MİLYAR DOLAR"

    2013 yılı beklentileri hakkında da bilgi veren Sabuncu, şunları kaydetti: "2012 yılı beklentimizi 19 milyar dolarla bitirdik. Özellikle AB pazarının biraz artacağını varsaydık. Buradan 200 milyon dolarlık bir artış bekliyoruz. Euro dolar paritesinden bir 500 milyon dolar, alternatif pazarlardan da bir 300 milyon dolar geleceğini tahmin ediyoruz. 2013 hedefini 20 milyar dolar olarak belirledik. İnşallah bu hedefe ulaşırız."

    "OTOMOTİV TEST MERKEZİ İÇİN EN UYGUN YER ANTALYA"

    Konuşmasının ardından Otomotiv Test Merkezi ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Sabuncu, şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye'de bir test merkezinin olması lazım. Antalya zemin olarak da buna uygun. Bölgecilik yapmaya gerek yok. Ülkemizde olsun da nerede olursa olsun. Yani Bursa uygun değilse niye uğraşıyoruz illa olsun diye. Büyüklük olarak da Antalya uygun. Olaya bir bütün olarak bakılırsa, şuan ki şartlarda en uygun Antalya ise ki öyle görünüyor, orada yapılıp bitmesi gerekiyor."

    "KRİTERLERE UYGUN OLMAZSA KİMSE GİDİP TEST YAPTIRMAZ"

    Test merkezinin kriterlere uygun olması gerektiğine dikkat çeken Sabuncu, "Şimdi o kriterleri söylemek istemiyorum. Eğer kriterlere uygun olmazsa kimse gidip orada test filan yaptırmaz. Orada öyle çok kişiye istihdam da sağlanmayacak. Bu da doğru değil." diye konuştu.

    Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Otomotiv Test Merkezi'nin Yenişehir'e yapılacağını yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, şu karşılığı verdi: "Böyle bir açıklama yapılmış olabilir ama bizim haberimiz yok. Yani yapılacaksa da raporlarla bunun ortaya konması lazım. Yenişehir uygun olabilir, bilmiyorum."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER