ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 11:19

2013-2014 balıkçılık av sezonu 1 Eylül’de açılıyor


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemileri için 15 Nisan 2013 tarihinde başlayan genel av yasağı, gırgır gemileri için 1 Eylül 2013 de, trol gemileri için 15 Eylül 2013 de sona ererek yeni av sezonunun başlayacağını bildirdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan bakanlık yetkilileri, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bakanlığımız, su ürünleri avcılığıyla ilgili düzenlemeler yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önünde bulundurmuştur. Su ürünleri avcılığına ilişkin tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirilmiştir. Getirilen düzenlemeler, sürdürülebilirliğin sağlanması ve herkesten önce balıkçılarımız içindir. Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır. Bu nedenle su ürünleri stokları üzerindeki aşırı av baskısının azaltılması, av ile av gücü arasındaki dengenin kurulması ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması amacıyla balıkçı gemisi sahiplerine, gemilerini avcılıktan çıkarmaları karşılığında destekleme ödemesi uygulaması başlatılmıştır. 2012 yılında 12 metrenin üzerindeki 407 balıkçı gemisi sahibi müracaat etmiştir. 2013 yılında desteklemenin kapsamı daha da genişletilerek, 10 metrenin üzerindeki balıkçı gemileri destek kapsamına alınmıştır. Bugüne kadar da 350 balıkçı gemisi başvuruda bulunmuştur. Bu sayının müracaat için son tarih olan 20 Eylül’e kadar 400’ü geçeceği beklenmektedir."

TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK YOK

Bu av sezonunda uygulanacak ilgili tebliğde değişiklik bulunmadığına belirten yetkilier, "Su ürünleri avcılığı yapacak balıkçılar, faaliyetlerini Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı'nı düzenleyen tebliğ hükümlerine göre yürüteceklerdir. Son yıllarda, kontrol ve denetimlere ağırlık verilmiştir. Bu sezonda denetimleri daha etkin kılmak için gerekli önlemler alınmıştır. Denizlerimizde yapılan gözlemler ve yürütülen araştırmalara göre başta hamsi olmak üzere bu av sezonunun bol geçmesi beklenmektedir. Halkımıza insan beslenmesinde; özellikle çocukların gelişiminde ve erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerinin sezon boyunca bol bol tüketmeleri tavsiye edilir. 2013-2014 balıkçılık sezonunun balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyoruz." bilgisini verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER