ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Eylül 2014 Perşembe 14:26

Anadolu Buluşmaları’nın 23’ncüsü Koç Holding Grup Başkanları’nın katılımıyla İzmir’de yapıldı

2 yılda 11,3 milyar liralık yatırım

Koç Topluluğu’nun 2003 yılından bu yana düzenlediği Anadolu Buluşmaları’nın 23’ncüsü, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding CEO’su Turgay Durak ve Koç Holding Grup Başkanları’nın katılımıyla İzmir’de yapıldı.


Koç Topluluğu bayilerini bir araya getirerek görüş alışverişinde bulunmak ve fikir üretmek amacıyla düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nın 23’ncüsü İzmir’de gerçekleşti. Koç Topluluğu’nun 500’e yakın bayisinin bir araya geldiği Anadolu Buluşmaları’na Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding CEO’su Turgay Durak ve Koç Holding Grup Başkanları katıldı.

Toplantının açılış konulmasını yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Türkiye’nin iki kıtayı birleştiren inanılmaz fırsatlarla dolu bir coğrafyada yer aldığını vurgularken, bölgenin uzun vadeli bir değişim ve dönüşüm sürecinde olduğuna dikkat çekti. Mustafa V. Koç, “Yakın coğrafyamızda yaşananlar gösteriyor ki, ‘barış, demokrasi, insan hakları ve kalkınmadan’ biri olmadan diğeri olmuyor” diye konuştu.

DEV YATIRIM

Koç, iki yılda toplam 11,3 milyar TL’lik yatırıma imza attıkları belirterek, ‘‘Koç Topluluğu, Kurucumuz Merhum Vehbi Koç’un düsturu ile her zaman öncelikle ülkemizin kalkınması için çalışmayı ilke edinmiştir ve ne mutlu ki, kurucumuzun hayallerinin de ötesinde bir başarı yakalamıştır’’ diyen Mustafa V. Koç, her zaman olduğu gibi hep daha iyiye doğru yürümeyi, yatırım yapmayı ve çok çalışmayı sürdüreceklerini vurguladı. Koç Topluluğu’nun tarihinin en büyük organik yatırım döneminden geçmekte olduğunu dile getiren Mustafa V. Koç, “Topluluğumuz geçtiğimiz iki yılda toplam 11,3 milyar TL yatırıma imza atmıştır. 2014 yılının ilk yarısında gerçekleşen kombine yatırımlarımız bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 2,8 milyar TL olmuştur” dedi.

Koç Holding CEO’su Turgay Durak ise konuşmasında, Koç Topluluğu’nun 88 yıllık tarihinde her zaman uzun vadeli bir bakış açısı ile yatırımlarını gerçekleştirirken ülkemiz için oluşturulan katma değeri sürekli artırmayı hedeflediğine dikkat çekerek “Bu hedefle şirketlerimiz, faaliyet gösterdikleri sektörlerde teknoloji ve inovasyona öncülük ederek, hem ülkemizde hem de uluslararası arenada rekabet gücünü daima geliştirmiştir. Bu kapsamda bu yıl da Ar-Ge yatırımları ve patent geliştirme konusundaki liderliğimizi koruduk. Topluluğumuz, Türkiye’nin özel sektör Ar-Ge harcamasının yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştiriyor. Şirketlerimizin Ar-Ge yatırım harcamaları 2010 - 2013 arasında yıllık ortalama yüzde 21 artarak 2013’te 677 milyon TL’ye ulaştı, toplam Ar-Ge personeli sayısı 3 bini aştı. Koç Topluluğu’nun gelecek stratejilerini, çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve bayilerimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Topluluk olarak, yurtiçinde pazar paylarımızı çeşitlendirmeye ve rekabet gücümüzü artıracak, fark yaratacak yatırımları planlı ve uzun vadeli bir bakış açısıyla gerçekleştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Durak, Koç Topluluğu olarak gelecek stratejilerini oluşturan temel ilkeleri şu şekilde belirlediklerini açıkladı: Küresel bir oyuncu ve bölgesel bir güç olmak, Stratejik önemi olan sektörlerde lider olmak, Değişime önderlik ederek verimliliği, rekabet üstünlüğünü ve kârlılığı artırmak, Teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak markalarımızı dünya piyasalarında üst sıralara taşımak, Riskleri ve fırsatları en iyi şekilde yönetmek.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER