ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:47

2 bin kişiyi işten çıkaracak

2 bin kişiyi işten çıkaracak


Almanya’da demir-çelik sektörünün devi ismi ThyssenKrupp bu kez derin bir krizle karşı karşıya bulunuyor. Yaklaşık 500 milyon Euro tutarında tasarruf etmek isteyen şirketin bu kapsamda 2 bin çalışana çıkış vermeye hazırlandığı ortaya çıktı.

ThyssenKrup yönetiminden yapılan açıklamada, şirketin yaşadığı krize çare olarak tenkisat dışında ihtimal bulunmadığı belirtilirken, sendikalar işten çıkarma kararına sert tepki gösterdi.

Yaklaşık 27 bin 600 çalışanı bulunan ThyssenKrupp’un yeni tasarruf hedefleri çerçevesinde Almanya’da çıkış vereceği 2 bin çalışanın yanı sıra kendi bünyesindeki bin 800 pozisyonu da taşeron şirketlere devretmeyi düşündüğü belirtiliyor.

Şirketten yapılan açıklamada yaşanan krize çare olarak tenkisat dışında ihtimal kalmadığı belirtildi. Buna karşılık alarm durumuna geçen sendikalar ise çıkışların “şirketin durumu" gerekçe gösterilerek yapılmasına karşı olduklarını duyurdu. IG Metall sendikası bunun yanı ThyssenKrupp’un “Almanya’da kalıcı bir demir-çelik stratejisi geliştirmesini” talep etti.

TOPLAM TASARRUF HEDEFİ 2 MİLYAR EURO

2014/2015 ticari dönemine kadar 500 milyon Euro tutarında tasarruf gerçekleştirmek isteyen demir-çelik devinin sözcüsü, atılacak tenkisat adımının, şirketin şefi Heinrich Hiesinger’in daha önce açıkladığı 2 milyar Euro’luk tasarruf planının parçası olduğunu kaydetti.

Öte yandan son açıklamaya olumu tepki veren borsalarda ise ThyssenKrupp hisselerinin değeri hafif bir artışla 17,48 Euro üzerinden işlem gördü.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER