ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 07:59

"2 ay sonra IMF’ye borcumuz bitiyor"


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu (IMF)’na olan borcunun 2 ay sonra biteceğini açıkladı. Çağlayan, “10 yıl önce memur maaşlarını ödemek için IMF’ye giden Türkiye borcunu bitirmiş hatta cep harçlığı olarak da IMF’ye 5 milyar dolar vermiştir.” dedi.

Zafer Çağlayan Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesi (OSB) toplu tanıtım ve açılış törenine katıldı. Törende yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinin gelişiminden bahseden Çağlayan, IMF ile ilişkiler üzerinde durdu. Zafer Çağlayan, 10 yıl önce yaşadığı bir anısından bahsederken, “ Yıl 2001; ülke namerde muhtaç. IMF’den 1 milyar dolar almazsak memurun maaşı ödenemeyecek. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ile Amerika’ya gittik. Bizi uçaktan indirdiler üstümüzü arayıp, polis köpekleriyle valizlerimizi aradılar. Tüm arkadaşlarımız üzgün. İçlerinden biri dedi ki; ‘Türk iş adamı olmaktan utanıyorum.’ Sonra biri çıktı dedi ki ‘Sen Türk iş adamı olmaktan utanma, Türk iş adamını bu hale düşürenler utansın.’ Biz şimdi hamdolsun o günleri atlattık ve Türk iş adamı olmaktan gurur duyuyoruz. Çünkü şimdi ciddi bir küresel kriz var ve bu krizden kurtulmak için herkes Türkiye’yi işaret ediyor.” diye konuştu.

Dünya haritası üzerinde sadece 2 noktaya Türkiye’nin ihracat yapmadığını bildiren Ekonomi Bakanı, önümüzdeki dönemlerde söz konusu 2 bölgeye de açılımlar yapılacağını ve dünya üzerinde ihracat yapılmayan hiçbir toprak bırakmayacaklarını vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER