ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Şubat 2013 Pazartesi 08:14

15 il birbirine bağlanıyor!

15 il birbirine bağlanıyor!

Bakan Yıldırım, 15 il için başlatılan proje hakkında hem müjde verdi hem göğüs kabartan bir açıklama yaptı.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Türkiye'nin hızlı tren hayalinin çok eski olduğunu, 60'lı yıllardan bu yana hızlı tren beklentisi bulunduğunu, bu özlemin kendi iktidarları döneminde Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hattı ile giderildiğini belirterek, bu hat açıldığından bu yana 8 milyon vatandaşın seyahat ettiğine dikkati çekti. Yıldırım, ''Türkiye, 40 yıllık bir gecikmeye rağmen Avrupa'da 6, dünyada 8'inci YHT işletmeciliğine veya altyapısına sahip ülke unvanına kavuştu. ABD ve İngiltere'de YHT yok, amacımız bunu yaygınlaştırmak'' şeklinde konuştu.

Demir yolu ile 15 ilin birbirine bağlanmasını öngören bir projelerinin bulunduğunu dile getiren Yıldırım, burada yaşayan nüfusun 36 milyon olduğunu, bu yıl itibarıyla Eskişehir, Bilecik, Bursa, Kocaeli, İstanbul hattını bitireceklerini, devam eden yollarda Bursa-Bilecik bağlantısını, ardından Kırıkale-Yozgat-Sivas ile Ankara'dan Afyonkarahisar, Manisa ve İzmir'e bağlantı yapacaklarını anlattı.

MALİYETİ 20 MİLYAR LİRA

Bu projelerin toplam maliyetinin 20 milyar lira olduğunu, 10 milyar da yenileme çalışmalarına harcandığını kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti:

''Bunlar 1940'den beri hiç yapılmayan bir şey. Türkiye demir yollarında 60 yıllık kaybını, son 10 yıldır telafi etmek için adeta seferberlik anlayışı ile çalışmalarını sürdürüyor. Marmaray da bu sene sonunda bitirilmiş olacak. Demir yollarında başlatılan bu atılım sadece mevcut yapıların yenilenmesi ile ilgili değil. Demir yolundaki atılımlarla aynı zamanda yerli demir yolu sanayisi kurulmuştur. Türkiye artık hızlı tren setini, Marmaray araçlarını, metro araçlarını yapıyor. En gelişmiş lokomotiflerini yapıp, ABD'ye, İngiltere'ye satıyoruz. Rayımızı kendimiz yapıyoruz. Ray bile yapılamıyordu, hep dışarıya bağlıydık. Demir yolun altyapı ile üstyapısı için gerekli bütün aksamını Türkiye son 10 yılda yapar hale geldi. Demir yollarında bu seferberliği başlatmasaydık bunlar olmazdı.'' 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER