ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Nisan 2014 Pazartesi 15:47

YÖK’ten çok kritik LYS açıklaması

YÖKten çok kritik LYS açıklaması

YÖK LYS’ye başvuracak öğrencilere önemli duyuruda bulundu.


Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) başvurularının başladığı bugün, sınava girecek tüm öğrencilere hatırlatmada bulundu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite öğrencilerinin farklı puan türleri arasındaki yatay geçişleri kolaylaştırıldığını, öğrencinin sınava girdiği yıldaki ÖSYM yerleştirme puanının dikkate alınacağını açıkladı.

YÖK Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Yükseköğretim Kurulunca son dönemde yeniden düzenlenen Yatay Geçiş Yönetmeliği ile üniversite öğrencilerinin farklı puan türleri arasındaki yatay geçişleri kolaylaştırılmıştır. Öğrencilerin yerleştikleri belli bir puan türündeki bölümden farklı bir puan türündeki bölüme yatay geçiş yapmak istemeleri halinde, öğrencinin sınava girdiği yıldaki ÖSYM merkezi yerleştirme puanları dikkate alınacaktır. Örneğin, İşletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin İnşaat Mühendisliği programına yatay geçiş yapmak istemesi durumunda, merkezi yerleştirme puanları arasında MF4 puanının bulunması gerekmektedir. Bu öğrencinin MF4 puanı, geçmek istediği İnşaat Mühendisliği programının sınava girdiği yılki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, öğrenci belirlenen uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir.” bilgisi verildi.

Bu nedenle LYS’ ye başvuran öğrencilerin, ileride yatay geçiş imkanlarından tam olarak faydalanabilmelerine ve farklı puan türlerinin oluşabilmesine olanak sağlamak için 2014- Lisans Yerleştirme Sınavlarının tamamına kayıt yaptırarak tüm sınavlara girmelerini önemle tavsiye edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER