ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 11:35

YDS sorularına inceleme!

YDS sorularına inceleme!


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, çözüm sürecinin üniversitelere de katkısının olabileceğini belirterek, ''Başta öğretim üyesi ve öğrenci ilişkileri, kampüs içindeki ilişkiler olmak üzere bu olumlu hava bizim de kampüsümüzde yaşanabilir" dedi.
     Çetinsaya, İzmir'de katıldığı toplantının ardından AA muhabirinin sorularını cevapladı. Üniversitelerin, çözüm sürecine katkı sağlayabileceğini ifade eden Çetinsaya, bunun bir şablon şeklinde zorunlulukla gerçekleştirilemeyeceğini, gönüllülük esasına dayanan, her üniversitenin bulunduğu ilin ve bölgenin şartlarına göre yapılabileceğini söyledi.
     Her üniversitenin sürece kendi şartlarına göre, bir damla ya da bir göl oluşturacak kadar katkı sağlayabileceğini kaydeden Prof. Dr. Çetinsaya, "Asıl olan üniversitelerin bu sürece katkı sağlamasıdır hem de pozitif katkı sağlamasıdır. Çünkü üniversiteler toplumun öncü kurumlarıdır, topluma yön vermesi gereken kurumlardır. Türkiye'nin böylesi önemli bir dönüşüm döneminde üniversitelerin de çözüm sürecinin bir parçası olmaları, ellerini taşın altına koyması gerekir. Bu hem bizim üniversite camiasının, aydın olarak, entelektüel olarak görevidir ama aynı zamanda üniversitelerin topluma hizmet görevinin de bir gereğidir" diye konuştu.
     Gökhan Çetinsaya, kampüslerin bu sürecin bir parçası haline getirilebileceğine işaret ederek, kesinlikle toplumun gerisinde kalınmaması gerektiğini kaydetti.
    
     -"Gerginlikler sona erebilir"-
    
     Sürecin üniversitelere de katkısı olabileceğine dikkati çeken Çetinsaya, şunları söyledi:
     "Hem eylemlerimiz ve söylemlerimizle bu sürecin Türkiye'de pozitif yürümesi için katkı sağlayabiliriz. Başta öğretim üyesi ve öğrenci ilişkileri, kampüs içindeki ilişkiler olmak üzere bu olumlu hava bizim de kampüsümüzde yaşanabilir. Gerginlikler sona erebilir. Başta disiplin yönetmelikleri olmak üzere her manada serbestlik, genişlik, özgürlük ortamı sağlanabilir."
    
     -YDS soruları için inceleme-
    
     Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, 7 Nisan'da ilk kez uygulanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavındaki (YDS) soruların zor olduğuna dair şikayetlere de değindi.
     Özellikle sosyal medyada yapılan şikayetlerin kendilerine de iletildiğini kaydeden YÖK Başkanı Çetinsaya, "Uzmanlarımıza şu anda inceletiyoruz soruları. Akademisyen adayları, yüksek lisans adayları da bu sınavlara girdikleri için sınavların kalitesi, derecesi, zorluğu önemli. Bir çalışma grubu kurduk, bu soruları inceletiyoruz. Tüm muhataplarımızla konuyu görüşeceğiz" şeklinde konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER