ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 13:23

Üstün zekalı çocuklar Samsun'daki robot yarışında buluştu

Üstün zekalı çocuklar Samsundaki robot yarışında buluştu


 Samsun’da 16 ilden özel ve üstün yetenekli öğrencilerin katılımıyla düzenlenen robot ve teknoloji yarışmasında basket atan ve sumo güreşi yapan robotlar görenleri hayrete düşürdü.

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Özel ve Üstün Yetenekliler 2. Ulusal Robot ve Teknoloji Yarışması’na 16 ilden takım halinde toplam 90 öğrenci katıldı. İki gün sürecek yarışma sonucunda dereceye giren ilk üç takıma kupa, diğer öğrencilere ise çeşitli hediyeler verilecek. Yarışmanın açılış konuşmasını yapan Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü İzzet Acarel, “Çocuklarımıza bilim ve teknolojiyi sevdirmek, becerilerini artırmak ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla birincisi Bursa’da düzenlenen robot yarışmasının ikincisinin başta Samsun Valisi olmak üzere büyükşehir belediyesinin katkılarıyla kentimizde yapmanın gururunu yaşıyoruz. Ülkemizde yaşıtlarından zekâ ve kabiliyet olarak farklılıklar gösteren üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü ülke genelinde faaliyet gösteren Bilim Sanat Merkezleri tarafından organize edilen robot yarışları turnuvasının ülkemizin gelişmesinde önemli bir rol oynayacağı aşikârdır.” dedi.

Konuşmasında Bilim Sanat Merkezleri’nin önemine değinen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise “Özellikle son yıllarda en önemli kavramların başında inovasyon (yenilenme) geliyor. İnovatif çalışmaların ortaya konulması ve bu alanda yürütülecek çalışmalara destek vermesi açısından Bilim Sanat Merkezleri, çocuklarımızın fikirlerini ve hayallerini hayata geçirmeleri açısından buraları önemli birer merkez olarak görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yarışma protokol üyelerinin kurdele kesimiyle başladı. Robotların sergilendiği alanı gezen Vali Aksoy, basket atan, sumo güreşi yapan ve çizgi izleyerek yarış yapan robotların gösterilerini izledi. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER