ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 22:02

Üniversitelerarası Kurul toplantısı yapıldı


Üniversitelerarası Krul Başkanı Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, "Türkiye'de çözüm süreci adına ülkede problemlerin çözülmesi, dedeleri Çanakkale'de birlikte şehit olan insanların birbirlerini yanlış anlamalarının önüne geçilmesi, kısacası bir diyalog ortamının oluşturulmasına yönelik, hükümet kendi adına önemli riskler alarak taşın altına elini koymuştur" dedi.
Yüzüncü Yıl Üniversitesinin (YYÜ) ev sahipliğinde yarın yapılacak Üniversitelerarası Kurul toplantısı öncesinde, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) tarafından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katılımıyla kurul üyelerine yemek verildi.
Yemek öncesi kentin tarihi ve turistik değerlerinin tanıtıldığı sunuma atıfta bulunan Bakan Avcı, yaptığı konuşmada, "Kayserililerin 'erikleme' diye bir tabiri olduğunu biliyorum. Misafirleri yemeğe davet ettikleri zaman önce 'şöyle bir bahçeye gidelim, bir iki erik yiyelim' diye dolaştırırlar. Van'da ise 'bilgilendirme' diye bir yöntem olduğunu öğrendim. Siz de benim gibi yeteri kadar bilgilendiniz. O nedenle konuşmamı uzatmayacağım. Ama bu kadarla kurtulduğunuzu zannetmeyin. Yarın kahvaltıda Hoşap Kalesini kim yaptı, travertenler nerede? Bunların hepsinin teker teker sorulacağını bilin ve bu gece çalışın" ifadelerini kullandı.
Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Hasan İbicioğlu da Van'da 2 yıl önce meydana gelen depremlerin yıl dönümü vesilesiyle 217. toplantıyı Van'da gerçekleştirmeye karar verdiklerini anımatarak, eğitim konusunda her bölgenin, her ilin hassasiyetini göz önünde bulundurarak politikalar geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
"Türkiye'de çözüm süreci adına ülkede problemlerin çözülmesi, dedeleri Çanakkale'de birlikte şehit olan insanların birbirlerini yanlış anlamalarının önüne geçilmesi, kısacası bir diyalog ortamının oluşturulmasına yönelik, hükümet kendi adına önemli riskler alarak taşın altına elini koymuştur" diyen İbicioğlu, kendilerinin de Van'a, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı vatandaşlarla geçirecek şekilde geldiğini söyledi.
Çözüm sürecine de sembolik olarak destek vermenin boyunlarının borcu olduğunu vurgulayan İbicioğlu, insanların düşünmediği, psikolojikmen hissetmedikleri ve gitmedikleri yerlerle iletişim kuramayacaklarını dile getirdi.
İbicioğlu, üniversite öğrencileri üzerinde oynanan oyunları dikkate alan üniversitelerarası kurul üyelerinin ve Milli Eğitim Bakanı Avcı'nın kentte bulunmasının önemine dikkati çekerek, halkın bayramı olması gereken ancak elit kesimlerce kutlandığı havası oluşturulan Cumhuriyet Bayramı'nda şimdiye kadar halk kaynaşmasını sağlayamadıklarını ifade etti.
Bu yıl, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı Van'da halkla bütünleşerek kutlayacaklarını bildiren İbicioğlu, bu anlamda yeni bir coşku oluşturmak istediklerini sözlerine ekledi.
Yemeğe Vali Aydın Nezih Doğan, Van TSO Başkanı Necdet Takva, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ile 175 üniversite rektörü ve kurul üyeleri katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER