ÖNE ÇIKANLAR :
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 15:08

Türkiye’nin ilk tematik üniversitesine ilgi yoğun

Türkiyenin ilk tematik üniversitesine ilgi yoğun

İlk tematik üniversite ünvanıyla kurulan Süleyman Şah Üniversitesi sadece sosyal bilimler bölümlerine öğrenci alıyor.


Çeşitli ülkelerde çok sayıda örneği bulunan “tematik üniversite” kavramına Türkiye’de de ilgi her geçen gün artıyor. İlk tematik üniversite ünvanıyla kurulan Süleyman Şah Üniversitesi sadece sosyal bilimler bölümlerine öğrenci alıyor.

Son yıllarda sayıları artan sosyal bilimler liselerinden sonra ilk kez Türkiye’de sosyal bilimler odaklı bir üniversite kuruldu. Merkez kampüsü İstanbul Kartal’da olan Süleyman Şah Üniversitesi psikoloji, sosyoloji ve uluslararası ilişkiler gibi sadece sosyal bilimler kapsamına giren bölümlere öğrenci alıyor.
“Türkiye’nin sosyal bilimler merkezi” olmayı hedefleyen Süleyman Şah Üniversitesi, 2011 yılında Dumankaya Holding öncülüğünde vakıf üniversitesi olarak kuruldu. Bu yıl 3. kez öğrenci alacak olan üniversitede 22 farklı ülkeden öğrenci bulunuyor.

Dünyada yaygın olan tematik üniversite kavramının Türkiye’de yaygınlaşacağını belirten Süleyman Şah Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü Serdar Gecü, Süleyman Şah Üniversitesi’nin sosyal bilimler odaklı çalıştığını, ancak farklı alanlarda yine farklı üniversiteleri önümüzdeki yıllarda kurulabileceğini söyledi. 3. nesil üniversite olarak da nitelendirilen tematik üniversitelerin çağın ihtiyaç ve taleplerine uygun olarak tasarlandığına dikkat çeken Gecü, her geçen yıl öğrenci kontenjanlarının arttığını ve sadece Türkiye’den değil dünyadan da talep aldıklarını söyledi.

Sosyal bilimler kapsamında bünyesinde 6 araştırma merkezi barındıran Süleyman Şah Üniversitesi, öğrencilerini sosyal bilimler alanında donanımlı yetiştirmeyi hedefliyor. Araştırma merkezlerinde çalıştaylara ve etkinlere katılan öğrenciler hem akademik olarak kendini geliştirebiliyor hem de araştırma merkezlerinde profesyonel olarak çalışma yürütebiliyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER