ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2014 Pazartesi 10:54

"Stres" öğrenmeyi nasıl artırıyor?

"Stres" öğrenmeyi nasıl artırıyor?

Güdüleyici özelliği nedeniyle stresin kişiyi, öğrenmeye ve yenileri araştırmaya yönelttiği belirtiliyor.


Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Selahattin Avşaroğlu, güdüleyici özelliği nedeniyle stresin kişiyi, öğrenmeye ve yenileri araştırmaya yönelttiğini söyledi.

Avşaroğlu, yaptığı açıklamada, üniversite öğrencileri üzerinde yaptıkları "stres" konulu araştırmada, hep zararları olduğu belirtilen stresin kişiye sağladığı faydaların ortaya çıktığını ifade etti.

Stresin bazen kişinin hedefe ulaşmasına yardımcı olabildiğini dile getiren Avşaroğlu, "Güçlükler, insanı yenileri aramaya yönlendiriyor. Bu şekilde düşünüldüğünde stres, kişiyi ileriye götürücü bir rol oynuyor" diye konuştu.

"Güdüleyici özelliği nedeniyle stres; kişiyi, öğrenmeye, yenileri araştırmaya yöneltiyor" diyen Avşaroğlu, çeşitli kültürlerde zorlamaların insan hayatına getirdiklerini anlatan, "Öğrenmek için stres gereklidir" gibi özdeyişler bile bulunduğunu hatırlattı.

Avşaroğlu, baş etme ve uyum becerisi gösterildiğinde zararından çok faydasının görülebileceği stresin, uzmanlardan alınacak destekle kontrol altına alınabileceğine işaret etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER