ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 16:32

Orhangazi'de okul kantincilerine eğitim


Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Orhangazi Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ‘Okul Kantinleri Özel Hijyen Yönetmeliği’ kapsamında Orhangazi, İznik ve Gemlik’teki okul ve dershanelerin kantini işletmecilerine eğitim verdi.

Kaymakamlık konferans salonunda düzenlenen eğitime konuşmacı olarak İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Gıda Yüksek Mühendisi Dilara Kasil katıldı. Orhangazi İlçe Tarım Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri Kemal Özoğuz ve Recep Çevik ile Gıda Mühendisi Gülşen Yurtsever de bilgiler verdi.

Okul Kantinleri Özel Hijyen Yönetmeliği’ kapsamında kantin işletmecilerinin bilgilendirildiği eğitime Orhangazi merkez, belde ve köylerindeki okul kantinlerinin işletmecileri katıldı. Eğitimde işletmeciler, kişisel ve gıda hijyeni konusunda dikkat etmeleri için uyarıldı.

Eğitimde, işletmeye özgü gıdalarda oluşabilecek tehlikeler, gıdanın uygun şartlarda işlenmesi, depolanması, sıcaklık kontrolünün önemi, Okul Kantinleri Özel Hijyen Yönetmeliği kapsamında belirtilen özel hijyen şartları, satışa ve tüketime sunulan gıdaların güvenilirliği ve kontrolüne ilişkin usul ve esasları detaylıca anlatıldı.

Eğitim toplantısına ayrıca öğrencilerin daha uygun koşullarda hizmet alması için, okul yönetimi tarafından yapılması gereken denetimlerin objektif şekilde değerlendirilmesi ve ortaya konan kuralların her şekilde uygulanabilmesi için gereken yaptırımların uygulanması gerektiği vurgulandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER