ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 17:45

Mezun olmak için Türkiye'ye geliyorlar

Mezun olmak için Türkiyeye geliyorlar


Amerikalı öğrenci grupları mezun olabilmek için 2004 yılından buyana arazi kampı stajlarını Türkiye'de yapıyor.    

Her yıl düzenli olarak Bolu'ya gelen 20-24 kişilik Amerikalı öğrenci grupları arazi kampı stajı yapmadan mezun olamıyor. Öğrenciler not ortalamaları ve referansları dikkate alınarak Mudurnu Taşkesti’de bulunan kampa getiriliyor. Öğrencilerin arazi stajları 5 hafta sürüyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından belirlenen kamplarda kalan öğrenciler Prof. Nuri Uzunlar, Prof. Colin Paterson Prof. Alvis Lisenbe ve Dr. Zeynep Oner öncülüğünde eğitimlerini tamamlıyor. South Dakota School of Mines and Tecnology (SDSM&T) tarafından düzenlenen toplam 7 bölgede gerçekleştirilen kamplar içinde öğrenciler tarafından en çok tercih edileni Türkiye kampı.

1984 yılından beri Amerika’da bulunan 2001 yılında Türkiye'de afet zararlarını azaltmaya yönelik çalışmalar yapmak üzere Türkiye'ye dönen AFAD Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu ile bir araya gelen Prof. Nuri Uzunlar, “Mudurnu Taşkesti'de bulunan deprem evinde kamp yapma fikri oluştuğunda bunun için çalışmalara başladık ve ilk kampımızı 7 kişilik bir öğrenci grubuyla birlikte 2004 yılında gerçekleştirdik. Bugün 20-24 kişilik birden çok grupla ülkemize geliyoruz. Öğrencilerimize derslerinde gördükleri haritalama, arazi jeolojisi, jeolojik inceleme ve bilimsel çalışmalarda izlenecek yollar hakkında bilgiler verip pratiğe dökme imkanı sunuyoruz. Proje ve ödevlerle bilgi ve becerilerini pekiştiriyoruz. Burada bulunmamız öğrencilerimizin sadece ders alanındaki kapasitelerini geliştirmeye yardımcı olmuyor, misafirperverlikleri sayesinde belde halkıyla kısa sürede kaynaşan öğrenciler farklı ve güzel bir kültürü yakından tanıma fırsatı buluyor. Kısacası SDSM&T sadece jeolojik anlamda değil kültürel ve sosyal anlamda da öğrencilerimize katkı sağlıyor. Öğrenciler burayı çok sevdikleri için eğitim sonrası ülkemizin değişik yerlerinde tatil yapmayı planlıyor.” dedi.
    
Kamp çalışmalarını yakından takip eden Bolu AFAD Müdürü Hasan Erdoğan ise konu ile ilgili “Ülkemiz doğal çeşitlilikleriyle her daim dikkat çeken ve merak edilen bir yer olmuştur. Amerika’da öğrenim gören öğrencilerin ülkemizi tercih etmesi çok güzel. Senelerdir fikir alışverişinde bulunduğumuz Değerli hocalarımızın öncülüğünde yürütülen bu çalışmalara destek olduğumuz için çok memnunum. Müdürlüğümüzde görevli personelimizden kampa giden ve çalışmalara katılanlar oldu. Halkımızın farklı kültürlerle tanışması da diğer bir kazancımız bizler kamp çalışmalarının devamı için her türlü desteği vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER