ÖNE ÇIKANLAR :
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 21:24

Doğu Avrupa Türk Öğrenci Birlikleri Federasyonu kuruluyor

Doğu Avrupa Türk Öğrenci Birlikleri Federasyonu kuruluyor


Ukrayna’nın başkenti Kiev’de; Moskova, Kiev ve Odesa'daki Türk Öğrenci Birlikleri başkanları ve yönetimi bir araya geldi.

Avrupa Üniversitesi'nde gerçekleşen toplantıda, üniversite öğrencileri, Doğu Avrupa Türk Öğrenci Birlikleri Federasyonu’nun kurulması ve buna yönelik çalışmalara başlanması konusunda fikir birliğinde vardı. Üniversiteli gençler kurulacak federasyonun merkezinin ise Kiev olması konusunda uzlaştı.

Toplantıda ayrıca dernek başkanları bağlı bulundukları dernekler hakkında tanıtıcı bilgiler vererek tecrübelerini paylaştı.

Kiev Türk Öğrenci Birliği ev sahipliğinde gerçekleşen üçlü zirve toplantısının ikincisinin şubat ayında Rusya'nın başkenti Moskova’da ve sonraki toplantının ise Mayıs ayında Ukrayna'nın liman şehri Odesa’da yapılması kararlaştırıldı.

Halihazırda federasyonda üç öğrenci birliği bulunuyor. Yakın zamanda federasyonun desteği ile Belarus'un başkenti Minsk’te de bir Türk öğrenci birliği kurulması ve bu birliğin federasyona dahil edilmesi konusunda öğrenciler görüş birliğine vardı. Federasyondaki öğrenci birlikleri sayısı yeni kurulacak birliklerle arttırılacak. Kiev'de bir araya gelen öğrenciler karşılıklı işbirliğinin yanı sıra ileriye dönük projeleri de konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER