ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:28

Dedebali Öğrenci Yurdu öğrencileri pilav gününde buluştu

Dedebali Öğrenci Yurdu öğrencileri pilav gününde buluştu


Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde 33 yıldır ocağı tüten eğitim yuvalarından Dedebali Öğrenci Yurdu öğrencileri pilav gününde buluştu.

Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde hayatlarını devam ettiren binlerce öğrenci yapılan organizasyonlar biraraya getirilmeye çalışılıyor. İlki gerçekleştirilen etkinliğe gelecek yıl daha çok katılım sağlanması için şimdiden çalışmalar başlatıldı.

Akyazılı Vakfı bünyesinde 1980 yılında hizmete başlayan Dedebali öğrenci yurdu bu güne kadar binlerce öğrenci yetiştirdi. Yurdun yapımında emeği olanlardan Mehmet Salih Ayaşlı 33 yıl önce yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bu yurdun yapılmasında çok büyük emeği olanlar vardı. Evine pencere taktıramayıpda yurda pencere yaptıran kısıtlı imkanlara sahip işçi abilerimiz var. Bu tür insanları saymakla bitiremeyiz. Fedakarlık örneği diyebileceğimiz çok hadiseler yaşandı. Gözyaşları ve dertlenme vardı. Allah herkesten razı olsun."

Dedebali öğrenci yurdunun ilk müdürlerinden Zeki Özkaya da yurt anılarını anlatanlardan. Özkaya, binanın temeli atılacağı dönemde yerin çamurlu olduğundan bahsetti. Temeli hazır hale getirmek için öğrencilerle dağlardan taş toplayıp getirdikleri günleri anlattı.

Dedabali mezunları pilav günü etkinliğini birinci yılında gelen misafirlere pilavüstü kavurma, ayran ve çay ikram edildi. Hasret gideren mezunlar gelecek yıl daha çok mezunun katılması temennisinde bulundu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER