ÖNE ÇIKANLAR :
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 19:55

Boyabat’ta Özay kardeşlerden eğitime destek

Boyabatta Özay kardeşlerden eğitime destek


Sinop’un Boyabat ilçesinde yaşayan Uygur Özay ve Haşim Özay kardeşler, okul yapımı için Boyabat Kaymakamlığı’na 1 milyar lira değerinde arsa ve konak hibe etti.

Boyabat Kaymakamı Bilal Bozdemir başkanlığında başlatılan eğitime destek kampanyası çerçevesinde, daha önce bir okul yapma sözü veren iş adamı Şükrü Güneş’ten sonra, Uygur Özay ve Haşim Özay kardeşler de bağışladıkları arsa ve konakları ile kampanyaya destek verdi. Özay kardeşlerden Uygur Özay, kendisine ait olan ve 600 bin lira değerindeki 4 bin 100 metrekarelik arsasını bir ilköğretim okulunun yapımı için bağışlarken, kardeşi Haşim Özay ise kendisine ait 400 bin lira değerindeki konağı anaokulu yapımı için Boyabat Kaymakamlığı’na devretti. Haşim Uygur, aynı zamanda konağın tamir işlerini yaparak okul haline getirme masraflarını da üstlendi. Özay kardeşler, bağışladıkları arsa ve konakla Boyabat eğitimine yaklaşık 1 milyar liralık katkı sağlamış oldu.

Uygur Özay ve Haşim Özay kardeşlerin arsa ve konak bağışı için Boyabat Kaymakamlığı’nda bir tören düzenlendi. Törene Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, Boyabat Kaymakamı Bilal Bozdemir, Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, hayırsever iş adamları Uygur Özay ve Haşim Özay ile daha önce Boyabat’a okul yapma sözü veren iş adamı Şükrü Güneş katıldı.

Arsa ve konağın bağış töreninde konuşan Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, Özay kardeşlere teşekkür etti. Yapılacak eğitim kurumları ile bu bağışların ebedileşeceğini ifade eden Köşger, Boyabat için hayırlı olsun temennisinde bulundu. Törende hazır bulunan Boyabat Kaymakamı Bilal Bozdemir ise Boyabat olarak okul ve dersliklere ihtiyaçları olduğunu ve bağışta bulunan hayırsever iş adamları sayesinde bu sıkıntının kısmen de olsa çözüldüğünü söyledi. Okulların eğitime kazandırılması için vakit kaybetmeden çalışmalara başlayacaklarını ifade eden Bozdemir, "Hayırsever iş adamlarımıza teşekkür ediyorum. Bir an önce bu okulların eğitime kazandırılması için seferber olacağız. Bağışlanan arsa üzerine bir ilköğretim okulu, konağı ise anaokulu olarak inşallah eğitime kazandıracağız. Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

Yaptıkları bağışlardan dolayı son derece mutlu olduklarını belirten Özay kardeşlerden Uygur Özay ise yaşının ilerlediğini ve yapılacak olan okulları bir an önce görmek istediklerini söyledi. Özay, "En büyük hayalimiz buydu. Bunu da görmek istiyoruz." dedi. Okullara, Uygur Özay İlköğretim Okulu ve annelerinin ismi olan Sıhhıye Özay Anaokulu isimleri verilecek.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER