ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 09:49

Bakanlık harekete geçti

Bakanlık harekete geçti

Görevlilerin YGS güvenliğini tehlikeye atacağı iddialarına karşı Bakanlık harekete geçti.


Milli Eğitim Bakanlığı, gelecek hafta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için önlemlerini aldı. Görevlilerin sınav günü salonlara gelmeyerek sınav güvenliğini tehlikeye atacağı iddialarına karşı harekete geçen Bakanlık, her derslik için birer görevliyi sınav binasında, birer yedek görevliyi de evlerinde bekletecek. Görevli olduğu halde sınav yerine gelmeyerek sabote etmek isteyen görevlilerin yerine evlerinde hazır bulunan görevliler çağırılacak.

DAHA SONRA KARŞILAŞTIRDIK

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, sınava ilişkin kendilerine iki farklı yönde ihbar geldiğini belirterek şöyle konuştu: "Sınavdan birkaç gün önce kamuoyuna soruların çalındığı ve bazı dershanelere, okullara dağıtıldığı ileri sürülerek kaos propagandası yapılacakmış. Benzer bir durum Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) öncesi yapılmak istendi. Bir öğretmen, sınav sorularını ele geçirdim, diyerek iki dershaneye 11 soruyu faksla geçmiş. Bunlar benim elime ulaştı. Soruları kapalı zarfla aldım. Elime geçtiğinde karşılaştırma yapamadık çünkü sorular bende de yoktu. Gördük ki elimizdeki sorularla, sınav soruları arasında hiçbir bağ olmadığı gibi, 4-5 soru da sınav kapsamında olmayan sorulardı."

MEB-İÇİŞLERİ İŞBİRLİĞİ İÇİNDE

Müsteşar Tekin, görevlilerin o gün sınav yerlerine gitmeyerek sınavı iptal ettirecekleri şeklinde bir ihbar daha bulunduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde olduklarını ve soruların çalınmaması için her türlü önlemin alındığını kaydeden Tekin, hem sınava girecek öğrencilerin hem de velilerin içini rahatlatacak açıklamalarda bulundu: “Öğrenci sayısının 40'ın altında olduğu her bir derslikte bir başkan ile bir gözetmen; 40'ın üzerinde olanlarda ise bir başkan iki gözetmen görevlendiriyoruz. Görevlilerin o gün sınava gelmemesi ihtimaline karşı, sınav yapılacak okuldaki her bir derslik için bir yedek sınav görevlisini okulda tutacağız. Bununla da yetinmiyoruz. İhtiyaten her bir derslik sayısı kadar sınav görevlisini de evlerinde bekletiyoruz ki; olur da bu görevliler de gelmez ise yedektekileri çok kısa bir sürede sınav merkezlerine çağırabilelim." 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER