ÖNE ÇIKANLAR :
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 21:01

Bahaddin Bey Koleji, dünyanın en iyileri arasına girdi

Bahaddin Bey Koleji, dünyanın en iyileri arasına girdi


Diyarbakır Nehir Eğitim Kurumları'na bağlı Özel Bahaddin Bey Ortaokulu 7/A sınıfından Cem Fatih Önder, mental aritmetik ve hafıza olimpiyatlarında kendi yaş grubunda Türkiye’de 16.sı, dünya sıralamasında ise 20. olarak büyük bir başarıya imza attı.

    Ankara’da düzenlenen 7. Mental Aritmetik ve Hafıza Olimpiyatları’na (MEMORIAD) Diyarbakır, Mega Aritmetik Şubesi’nden öğrenciler de katıldı. Diyarbakır Bahaddin Bey Ortaokulu 7/A sınıfından Cem Fatih Önder genel toplamda Diyarbakır 1’si, kendi yaş grubunda 4’cü, Türkiye’de 16’cı ve dünya sıralamasında ise 20. olarak büyük bir başarıya imza attı.

    Şampiyona ve olimpiyatlarda toplamda 450 çocuk ve yetişkin yarıştı. Bu yarışmaya, Türkiye'nin yanı sıra Hindistan, Moğolistan ve İran'dan da genç ve yetişkin yarışmacılar iştirak etti. Yarışmanın ilk günü 5-12 yaş arası 325 çocuk 'Mental Aritmetik' kategorisinde mücadele etti. 11 kategoride Guinnes Dünya Rekoru denemelerinde yeni dünya rekorları kırıldı.

    İkinci gün çocuklar ile yetişkinlerin (77 yetişkin + 78 çocuk) yarışacağı '7. Dünya Memoriad Mental Aritmetik Olimpiyatları Hafıza, Mental Matematik & Hızlı Okuma Şampiyonası'nda toplam 11 kategoride 7'si yabancı 155 kişi yarıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER