ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 11:53

Anne babalara günün uyarısı

Anne babalara günün uyarısı

Çocuğunuz kötü şeyler yapabilir hatta intihar bile edebilir! Nedeni ise karnedeki kırık notlar... Anneler, babalar bu habere çok dikkat!


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Kadın ve Aile Sağlık Merkezlerinin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

İstanbulluların her zaman yanında olan İBB Kadın ve Aile Sağlık Merkezlerinde Ücretsiz Psikolojik Danışma ve Psikolojik Destek hizmeti veriliyor.

Psikolojik Danışma ve Psikolojik Destek Merkezlerinde çocuk ve ailelere yönelik “Aile Terapisi” desteği yapılıyor.

Alınan karne sonuçlarının öğrenci ile birlikte anne ve babaların da karnesi olduğu unutulmamalıdır. Yarıyıl Tatili öncesi ebeveynlerin neler yapması gerektiğini anlatan Psikolog Duhan Günay “Yarıyıl tatili çocuklar ve aileleri için birleştirici, sevinçlerin paylaşıldığı bir dönem olmalıdır. Karne sonrası ebeveynler asla çocuklarını tenkit etmemelidir" dedi.

Ailelerin karne karşısında heyecanlarını çok da dışa vurmamaları gerektiğini belirten Günay; “Olumlu ya da olumsuz duyguları fazlasıyla çocuğa yansıtmak yerine çocuğun kendi duygularını ifade etmesine alan tanımalıdırlar” dedi.

Psikolog Simla Metiner ise “Sorumluluk kavramının önemine vurgu yaparak çocuklarla beraber ailelerin uzlaşarak gerçekçi hedefler koymalarını ve başarısızlığa yol açan nedenleri fark etmeleri gerekiyor” dedi. Psikolog Metiner ayrıca; Ailelere, çocuklarının karnelerini kendi başarıları olarak görmelerinin doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi.

PDM’LERDE EN ÇOK ÇOCUKLAR YARARLANIYOR

PDM’lerin verdikleri bu hizmetlerde çocuklar ilk sırada yer alıyor. 2012 yılında 3-17 yaş arası 18 bin 990 çocuğa toplam 40 bin 261 seans Psikolojik Destek ve Terapi Hizmeti verildi.

17 yaş ve üstü 13 bin 177 erişkine ise toplam 33 bin 207 seans Psikolojik Destek Hizmeti verildi. 2012 yılında toplamda 73 bin 468 İstanbullu bu hizmetten yararlandı.

PDM’LERiN SAYISI 17’YE YÜKSELDi

İBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren Kadın ve Aile Sağlığı Psikolojik Danışmanlık Merkezleri (PDM) ler, 2010 yılında 10 PDM olarak İstanbullulara hizmet verilirken 2013 yılında PDM sayısı 17’ye yükseldi.

KAYNAK:
yazete.com
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER