ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 22:57

Almanya'dan Suriyeli sığınmacılara yardım


Merkezi Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan ''Wings of Help'' adlı yardım kuruluşu tarafından, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için gönderilen iki kargo uçağı Adana'ya ulaştı.

Wings of Help Müdürü Frank Franke, astronot Dr. Ulf Merbold, pilot Bruno Gantenbrink, Almanya Eczacılar Birliği Başkanı Prof. Dr. Gerhard Genstshaler'in de aralarında bulunduğu gönüllü yardımseverler de çadır kentleri ziyaret etmek için Adana'ya geldi.

Franke, Hilton Otel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 yıl önce faaliyete geçen kuruluşun acil ihtiyacı olan insanların yardımına koştuğunu, bu kapsamda topladıkları insani yardımların bulunduğu 2 kargo uçağı ile Adana'ya geldiklerini söyledi.

Franke, Türk halkının Suriye sığınmacılara bugüne kadar yaklaşık 600 milyon dolar civarında yardımda bulunduğunu belirterek, ''Avrupa Birliği ise 10 milyon dolar civarında yardımda bulunmuş. Bu miktar Türkiye'nin yaptığı yardımın yanında bir hiç. Bu konuda biz Türk halkının yalnız bırakıldığını hissediyoruz. Bu anlamda biz de elimizden gelen yardımı yaparak Türk halkının bu büyük fedakarlığına katkıda bulunmak istiyoruz'' dedi.

Yardımları Türk yetkililerin bilgisi dahilinde getirdiklerini ve teslim edeceklerini anlatan Franke, şöyle devam etti:

''Bu uçakta getirdiğimiz en önemli yardım malzemelerinden bir grubu tıbbi malzemeler. Bu ilaçlar 50 bin kişiye 3 ay yetecek kadar, Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanmış paketlerdir. Daha önceki yardımlarımızda ve AFAD ile Kızılay yetkilileriyle yaptığımız ön koordinasyon toplantılarından tespit ederek bu ihtiyaçları belirledik.''

Franke, kamplara ağırlıklı olarak kadın, çocuk ve yaşlıların bulunduğunu tespit ettiklerini bildirerek, bu kapsamda ilaçlara ilave olarak çocuk maması ve yaşlılara yönelik malzemeler getirdiklerini de kaydetti.

Şu ana kadar 4 uçak dolusu malzemeyi Suriyeli sığınmacılara getirdiklerini belirten Franke, bunların yaklaşık 200 ton olduğunu söyledi.

İki kargo uçağı ile getirilen yaklaşık 80 ton yardım malzemesinin yarın sabah Kızılay'a teslim edilerek çadır kentlere gönderileceği bildirildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER