ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 09:33

562 bin dahiye Osmanlı modeli eğitim!

562 bin dahiye Osmanlı modeli eğitim!

Çocuğunuz bu özelliklere sahipse o da bu sistemden yararlanacak


Milli Eğitim Bakanlığı her ülkenin nüfusunun en az yüzde 2-3'ü olarak ifade edilen üstün yetenekli çocukların eğitimi için kapsamlı bir rapor hazırladı.

Türkiye'de 562 bin 500 üstün yetenekli çocuk olduğunu belirleyen Bakanlık, Bilim ve Sanat Merkezleri'nde verilen eğitimin yanısıra; çocuklara lise düzeyinde yatılı okullar açma kararı aldı.

Habertürk'ün haberine göre, üstün yetenekli ve zeki çocukların özel olarak yetiştirilmesi bakımından geçmişteki Enderun Mektepleri sistemine benzetilen okullarda, çocuklar yetenekleri ölçüsünde eğitim görüp yatılı kalabilecek.

Bakanlık özel yetenekli çocuğu, "zeka, yaratıcılık, sanat, liderlik kapasitesi, motivasyon veya özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek düzeyde performans gösteren birey" olarak tanımladı.

Bu çocuklara verilecek eğitim için kılavuz hazırlayan Bakanlık, ilköğretim düzeyindeki çocuğun yeteneği doğrultusunda Gençlik ve Spor İl müdürlükleri, Kültür ve Turizm İl müdürlükleri, üniversiteleri bilgilendirilecek, çocuklar Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ve BİLSEM'lerde özel eğitimlere alınacak.

ÇOCUĞA ÖZEL DOSYA

Öğrenciler, bulundukları okulda akranları ile birlikte okulun ve bölgenin koşullarına bağlı olarak, hafta içi ve hafta sonu destek eğitimi alacak. Özel yetenekli öğrenci için okulu, bir "Ürün Seçki Dosyası (ÜSD)" hazırlayacak.

Dosyada çocuğun bilgileri ve hangi alanlarda yetenekli olduğu yer alacak. Bakanlık Rehber ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) yapılan testler sonucunda ileri düzeyde yetenekli olduğu belirlenen öğrencilere yönelik tedbirler alacak.

Bu çocuklar için özellikle lise düzeyinde ülke genelinde yatılı okullar açılacak. BİLSEM'ler haricinde bu okullarda da eğitim almaları sağlanacak. Raporda toplumların yüzde 2-3'ünün özel yetenekli olduğu belirtildi. Türkiye'de 562 bin 500 çocuğun özel yetenekli olduğu belirtildi.

Bu çocukların 18 bin 750'sinin 3–18 yaş arasında olduğu vurgulandı. Dünyada bazı ülkelerin özel yetenekli öğrencileri tanımlamada kullandıkları yüzdelik dilimler ise şöyle açıklandı: "ABD'de yüzde 2–10, Körfez Ülkeleri'nde yüzde 10, Güney Kore'de yüzde 4, Yeni Zelanda'da ise yüzde 2."
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER