ÖNE ÇIKANLAR :
EĞİTİMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 12:10

3 projeye daha TÜBİTAK desteği

3 projeye daha TÜBİTAK desteği


Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Alan'ın danışmanlık yaptığı 3 bilimsel araştırma projesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'ndan (TUBİTAK) destek alamaya hak kazandı.

TÜBİTAK tarafından, "Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı'ndan destek alan 'FPGA Tabanlı Otomatik Hızlı PVC Sarmal Açıcı Kapı Kontrolör Tasarımı' konulu projenin yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi ve Öğretim Görevlisi Özkan Akın yapacak. Projeye, Akın'ın aynı zamanda doktora tez danışmanı da olan AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Alan danışman olarak destek veriyor.

'Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı'ndan destek alan diğer proje ise 'Rüzgar Türbinlerinde Senkron Jeneratörün Hız Sensörsüz Kontrolü ve Şebeke Bağlantısı' konusunu içeriyor. Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi ve Faz Elektrik AŞ'de araştırmacı Raşit Gökalan'ın yaptığı projeye yine AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Alan doktora tez danışmanı olarak destek veriyor.

TÜBİTAK'ın 'Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri' kategorisinde destekleyeceği diğer bilimsel araştırma projesinde de 'Güneş enerjisinin elektriksel dönüşümünü sağlayan 'Uzaktan İzlenebilir ve Kontrol Edilebilir 40 Kilovat Şebeke Bağlantılı İnvertör ve Çift Eksenli Güneş Takip Sistemi' konusu incelenecek. Proje, Tales Mühendislik ve İnteraktif Enerji ortaklığı ile yürütülecek. Bu projede de AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Alan danışman olarak görev alıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER