ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 15:22

Zschaepe’yi konuşmaktan avukatları vazgeçirmiş


Almanya’da 2000 yılından itibaren sekizi Türk, biri Yunan kökenli esnaf ve birde polis memuru öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı terör örgütünün kadın üyesi Beate Zschaepe’yi mahkemede konuşmaktan avukatlarının vazgeçirdiği ortaya çıktı.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde (OLG) devam eden duruşmada şahit olarak ifade veren Rainer B. adlı Federal Kriminal Dairesi çalışanı, geçen yılın Haziran ayında Zschaepe’yi Köln’den Jena kentine naklederken kendisine mahkemede konuşacağını söylediğini anlattı. Şahit, “Özellikle büyükannesinin sağlık durumu fenalaştığında, ondan özür dilemek için konuşmak istiyordu.” dedi.

Ancak sanık Zschaepe, 18’incisi geride kalan Neonazi cinayetleri davası oturumunda da konuşmadı. Zschaepe ile toplam 8 saat yolculuk yapan BKA çalışanı, Zschaepe’nin avukatından memnun olmadığını söylediğini kaydetti.

B. ayrıca Zscaepe’nin Norveçli katil Breivik’in kendisine yazdığı mektubu almadığını, sonradan bir şekilde ona ulaştırıldığını anlattığını sözlerine ekledi.

Neonazi cinayetleri davasında şu ana kadar beş sanıktan sadece Carsten S. ve Holger G. konuşup, örgüt hakkında bilgi verip kurbanların ailelerinden özür diledi. Diğer üç sanık ise şu ana kadar hiç konuşmadı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER