ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 13:35

Zschaepe'nin büyükannesi ifade vermeyecek

Zschaepenin büyükannesi ifade vermeyecek

Almanya'daki terör örgütü NSU davasının başsanığı Beate Zschaepe'nin hayatında önemli rolü olan büyükannesi ifade vermeyeceğini bildirdi.


Almanya’da sekizi Türk 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün hayattaki tek üyesi olan ve Münih’te devam eden davada tutuklu yargılanan Beate Zschaepe’nin büyükannesinin mahkemede ifade vermeyeceği bildirdi.

NSU davasının bugün yapılan duruşmasında mahkeme sözcüsü Andrea Titz, Zschaepe'nin 90 yaşındaki büyükannesinin doktor raporu sunduğunu ve duruşmada ifade vermeme hakkını kullanacağını belirtti.

Beate Zschaepe'nin çocukluğunda önemli rol oynayan büyükannesinin, perşembe günü yapılacak duruşmada ifade vermesi bekleniyordu.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davada ayrıca, terör örgütünü desteklemekle yargılanan Andre E'nin iki erkek kardeşinin temmuz sonunda tanık olarak davet edileceği bildirildi.

Öte yandan, bugünkü duruşmada ifade veren bir tanık, Beate Zschaepe'yi Zwickau'dan kaçmasından iki gün sonra Eisenach kentinde gördüğü belirtti. Tanık, Zschaepe'yi NSU üyeleri Uwe Mundlos ve Uwe Börnhardt'ın intihar ettikleri açıklanan karavanın bulunduğu cadde de gördüğünü, hatta 4 metre kadar yakınından geçtiğini aktardı.

Almanya'da 2000-2007 yıllarında sekizi Türk 10 kişiyi öldüren, çok sayıda bombalama olayı ve soygun düzenleyen NSU terör örgütü, 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

Neonazi üç kişi tarafından kurulduğu iddia edilen NSU’nun üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 2011 Kasım ayında bir banka soygunundan sonra polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü.

NSU’nun hayattaki tek üyesi olan ve tutuklu yargılanan Beate Zschaepe’nin susma hakkını kullanması nedeniyle "karanlık bağlantılar" aydınlatılamıyor ve birçok soru hala yanıt bekliyor. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER