ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 19:28

Zschaepe’nin annesi kızını savundu


Almanya’da Türk esnafa yönelik seri cinayetlerle gündeme gelen Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresinin hayatta kalan ve yargılanmayı bekleyen kadın üyesi Beate Zschaepe’nin annesi kızını savundu.

Kızına yönelik davanın ‘gösteriye’ veya ‘aşırı sağ propaganda malzemesine’ dönüştürüldüğünden şikayet eden 60 yaşındaki Annerose Zschaepe, haftalık Focus dergisine yaptığı açıklamada Alman emniyeti ve adaletinden şikayetçi oldu.

”Kızım daha yargılanmadan pek çok kişinin gözünde suçlu ilan edildi.” diyen anne Zschaepe, soruşturmanın tarafsız ve objektif yapılmadığını öne sürdü. Annerose Zschaepe, "Polise verdiğim ifade basında çarpıtıldı veya orijinal bağlamından koparıldı.” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili pek çok şeyin açıklığa kavuşması için söylenecek çok şeyin olduğunu ima eden NSU teröristinin annesi, 17 Nisan’da Münih’te başlaması beklenen davayla ilgili daha fazla konuşmanın fayda getirmeyeceğini kaydetti.

SAVAŞ SONRASI EN BÜYÜK DAVA

Almanya’da Türklere yönelik ırkçı cinayetleri konu alan davanın, II. Dünya Savaşı’ndan sonra bu ülkede görülecek en önemli ırkçılık ve yabancı düşmanlığı davası olduğuna dikkat çekilirken, duruşmaların yapılacağı mahkemede şimdiden önlemlerin alındığını da basına yansıdı.

Duruşmalara 50 basın mensubu ve 50 kadar da izleyici alınması planlanırken, Süddeutsche Zeitung’un aktardığına göre, davanın canlı izlenmesi için içeriden görüntü alınması ve dışarıya aktarılması ise mahkeme yönetimince reddedildi.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi (OLG) Başkanı Karl Huber ”Totaliter rejimlerde olduğu gibi, davayı stadyumlarda halka şov şeklinde düzenlemeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

”Dave, Alman hukukuna uygun bir şekilde görülecektir. Mahkeme de aşırı sağcıların gösteri yeri haline gelmeyecektir.” diyen Huber, duruşma esnasında yoğun güvenlik önlemleri alınacağını da sözlerine ekledi.

Süddeutsche Zeitung’a konuşan mahkeme kaynakları davanın 16 Ocak 20014'e kadar planlandığını ve duruşmaların bu tarihe kadar süreceğini söyledi.

NSU terör hücresinin hayatta kalan kadın üyesi Beate Zschaepe’nin ve beraberinde 4 kişinin yargılanacağı dava Alman ve Türk kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER