ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 12:08

Ziyaret Ortadoğu'nun kaderini etkiler

Ziyaret Ortadoğunun kaderini etkiler


St. Petersburg Orta Doğu Araştırmalar Merkezi Başkanı Gumer İsayev, ekonomik, ticari, kültür ve turizm alanında gelişen Rusya-Türkiye ilişkilerinin iki ülkeyi karşılıklı bağımlı hale getirdiğini, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyaretinin de bu açıdan özel anlam ifade ettiğini söyledi. Suriye krizi çerçevesinde gelişen olayların iki ülke ilişkilerini etkilemesine izin verilmediğinin teyit edildiğini kaydeden Rus uzman, ziyareti başarılı buldu. İsayev’e göre, basın toplantısında ifade edilmekten kaçınılan Suriye krizi ile ilgili yeni fikirler Ortadoğu’nun kaderini etkileyebilir.

Putin’in Türkiye’ye gelişini değerlendiren İsayev, ziyaretin iki ülke arasında son dönemdeki en önemli olaylardan bir olduğunu söyledi. Dünyada Rusya’nın Suriye savunucusu, Türkiye’nin ise Esed karşıtı olarak göründüğünü ifade eden Rus uzman, “Şunu unutmamak gerekir ki, Suriye meselesi, Türkiye için olduğu kadar Rusya için de önemli bir mesele. Ama iki ülkede sırf Suriye yüzünden büyüyen ilişkilerin önüne bir set çekmek istemiyor. Putin’in Türkiye’ye gelmesi bölge için oldukça önemliydi. Çünkü Türkiye’de iki ülkenin varacağı ortak kararlar bölgenin kaderini büyük ölçüde etkileyecektir.” şeklinde konuştu.

İKİ ÜLKEDE SURİYE MESELESİ YÜZÜNDEN İLİŞKİLERİNİ BOZMAK İSTEMİYOR

Son dönemde, Suriye uçağının Türkiye’ye indirilmesi ve Patriot füzeleri konusunun iki ülke arasında en önemli ihtilaf konuları olduğunu ifade eden İsayev, bu ihtilafların Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin Suriye krizinden etkilenebileceğini anlatan göstergeler olduğuna dikkat çekti.

İsayev, “Ama şu gözle görünen bir gerçek. İki ülke arsında ekonomik ilişkilerin daha da büyümesi için büyük bir potansiyel var. Bu yüzden Suriye ihtilafı konusunda iki ülke çıkarları ortak bir planda buluşturuldu. İki taraf birbirlerini çok önemli bir partner olarak görüyor. Bu yüzden bu işbirliğini politik alanda taşımak istiyorlar. Bu ziyaret bunun için çok önemliydi.” ifadelerini kullandı.

BATI İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNDEN RAHATSIZ DEĞİL

Rusya ve Türkiye arasında ilişkilerin gelişmesinden batının endişe duymadığını dile getiren İsayev, “Çünkü dünya globalleşiyor ve ülkeler artık çok kutuplu ilişiklilere sahip. Her ülkenin başka ülkelerle kendine has ilişkileri var. Bu yüzden Bu ilişkilerin gelişmesinden ne ABD ne de başka ülkelerin endişe duyduğunu sanmıyorum.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER