ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 16:20

Zengin Fransız senatöre ağır suçlama


Fransa'da ünlü iş adamı ve Halk Hareket Birliği (UMP) Senatörü Serge Dassault hakkında, Corbeil-Essonnes Belediye Başkanı olduğu dönemde suç örgütü kurmak suçlamasıyla soruşturma açıldı.

Fransa'nın önemli gazetelerinden Le Figaro'nun da sahibi olan iş adamının 19 Şubat'ta Fatah Hou'ya yönelik silahlı saldırının azmettiricisi olduğu iddia edildi. Hou'nun avukatı Marie Dose, mahkemeye yaptığı başvuruda Dassault'un Fatah Hou ve iki Faslının Corbeil'den uzaklaştırılmaları için bu tür bir eyleme giriştiğini iddia etti. Şikayet dilekçesinde Serge Dassault'un yanı sıra Corbeil-Esonnes Belediye Başkanı Jean-Pierre Bechter, Belediye Spor Dairesi Başkanı Machire Gassama ve bir Faslı diplomatın da isimleri yer aldı.

Daha öncede Corbeil-Esonnes'nun fakir mahallerinden parayla oy satın aldığı ve rüşvet suçlamasıyla Dassault hakkında soruşturma açılmıştı. Mahkemeye sunulan yeni şikayet dilekçesinin de bu dosyaya eklendiği belirtidi. Fransız Senatosu 8 Ocak'ta UMP'li senatörün dokunulmazlığının kaldırılmasını görüşecek.

Fransa'nın 5. büyük zengini olan Serget Dassault, 1995-209 yıllarında Corbeil-Essonnes Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER