ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 00:06

''Zaman azalıyor''


ABD Başkanı Barack Obama tarafından Dışişleri Bakanlığı'na aday gösterilen Senatör John Kerry, ''İnsansız hava araçları ve askeri konuşlanmayla tanımlanan bir diplomasiyi kaldıramayız. Anlayışı, yakınlaşmayı başaran bir diplomasiye sahip olmalıyız'' dedi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi, Kerry'nin adaylığını görüştü.

Kerry, Senatör Marco Robio'nun Obama'yı Libya'ya müdahalede geri planda kalmakla ve dünya genelindeki politikalarını eleştirmesi üzerine, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışından bu yana en büyük değişimlerin yaşandığını söyledi.

Bu bölgenin dünyanın hayli parçalanmış, mezhepçi ve kabile kültürü yüksek bölgesi olduğunu belirten Kerry, ''(Bu bölgeye yönelik) Her politikanın her zaman olması gerektiği kadar hassas ve düşünceli olduğundan emin değilim'' dedi.

İlgilendikleri bölgelerin doğa, kültür ve tarihi hakkında düşünceli olmak gerektiğini ifade eden Kerry, ''Amerikan konseptini veya Batı konseptini alıp, ortaya koyup, bunun işe yarayacağını söylemezsiniz'' dedi.

İnsanları, birçok yolla, savundukları idealler ve değerler etrafında toplama yönünde daha iyi iş yapabileceklerini belirten Kerry, yeni medyadan ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın inançlar arası işbirliği girişiminden örnek verdi.

Kerry, ''Açılış konuşmamda belirttiğim gibi, insansız hava araçları ve askeri konuşlanmayla tanımlanan bir diplomasiyi kaldıramayız. Anlayışı, yakınlaşmayı başaran bir diplomasiye sahip olmalıyız'' dedi.
    
''Zaman azalıyor''
    
ABD Dışişleri Bakanı adayı Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in Batı'ya açılmak ve bir çeşit uyum arayışına girmek istediği bir dönemin olduğunu ancak bu fırsatın çoktan geçtiğini ve hiçbir zaman gerçekleşmediğini söyledi.

Esed'in, affedilemez ve menfur nitelikte bir dizi yargıda bulunduğunu ve Suriye'nin devlet başkanı olarak kalacağı zamanın uzun olmadığını düşündüğünü ifade eden Kerry, ''Bence zaman azalıyor'' dedi.

Suriye konusunda Rusya'nın yardımı ve işbirliğine ihtiyaçları olduğunu kaydeden Kerry, Suriye'deki kitle imha silahlarına dair bir soru üzerine, Başkan Obama'nın, Suriye'deki rejimin kitle imha silahları kullandığı ya da kullanmak üzere olduğu, bu silahlar üzerindeki kontrolü kaybettiği ya da onları önemli ölçüde hareket ettirdiğine dair bir kanıt elde edilmesi halinde, bunun Suriye konusundaki hesaplamaları değiştireceğini net biçimde ortaya koyduğunu hatırlattı.

Bu konuyla alakalı olarak, ABD yönetiminin şu anda ihtimal planları hazırlamakta olduğunu ve bu doğrultuda bölgedeki komşularla, NATO ve diğerleriyle birlikte çalıştığını ifade eden Kerry, ''Bu planların detaylarını henüz bilmiyorum ama bu konuda derin kaygı duyduklarını biliyorum. Olası bir hareketliliğe dair ilk işaretler ortaya çıktığında Ruslarla görüşmelerin yapıldığını biliyorum ve görünen o ki Ruslar da derin kaygıya sahip. Dolayısıyla her kesimde, bu silahların yanlış ellere düşmemesi gerektiği hususunda ciddi bir kaygı mevcut'' diye konuştu.

Kerry, bir soru üzerine, Esed'in hesaplarını değiştirmeleri gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti:

''Şu anda Esed kaybetmekte olduğunu düşünmüyor ve muhalefet de kazanıyor olduğunu düşünüyor. Bu, geçiş süreci için bir çeşit uzlaşıya varmanıza imkan veren bir denklem değil. Obama yönetiminin ve bence uluslararası toplumun de hedefi, bir çeşit düzenli bir geçişe etkide bulunmak.''

Kerry, ancak muhalefet içinde geçiş sürecine dair bazı uzlaşmazlıkların bulunduğunu belirterek, Rusların da Esed'in gitmesini istediğini ama bunun zamanlaması ve tarzı konusunda farklı görüşe sahip olduklarını kaydetti. Kerry, Dışişleri Bakanlığı görevinin onaylanması halinde, bu farklı oyuncuların nabzını yoklayacağını ve durumun ne aşamada olduğuna dair bir bakış açısı geliştireceğini söyledi.

Kerry, Esed'in, ''okun artık yaydan çıktığını'' görmesini ve hayatları kurtaracak, devleti geçiş sürecinde bir arada tutacak kararı vermeye istekli olmasını sağlamaları gerektiğini ifade etti.

Yönetimin Suriye politikasını eleştiren Senatör John McCain'in, ''Suriye'de her geçen gün işlerin daha kötü hale geldiği'' yönündeki sözlerine katılan Kerry, ''Ancak şu noktada benimle mutabık olduğunuzu düşünüyorum; verdiğiniz tüm kararlar, bunların işleri daha iyi hale mi yoksa daha kötü hale mi getireceğinin testini geçmeli. Ve bunu yaparken maliyet hesaplaması da yapmalısınız. Her türlü maliyetten söz ediyorum, insan hayatı, finansal, diğer ülkeler üzerindeki etkiler...''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER