ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:01

Yurtdışındaki Türklere Türkçe öğretilecek


Avrupa’daki yeni nesil Türkler kendilerini Türkçe ifade edemiyor, Türkçe derslerine katılım oranları da alarm veriyor. Yeni nesildeki Türkçe erozyonunu gören bakanlıklar ve çeşitli kurumlar işbirliği yaparak ‘Yurtdışındaki Türklere Türkçe Öğretimi Projesi’ için çalışmalara başladı.

Anadolu Üniversitesi’nde gerçekleştirilen programa gidemeyen farklı ülkelerdeki uzmanlar toplantıya video konferans aracılığıyla katıldı.

Avrupalı Türklerin anadil sorunu giderek yaygınlaşıyor. Yeni neslin kendini Türkçe ifade edemeyecek derecede anadilinden uzaklaştığı günümüzde geniş kapsamlı projelere ihtiyaç var. Avrupa’da ‘Türkçe bilmeyen bir Türk toplumu” olmaya doğru götüren bu gidişat yetkilileri alarma geçirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, TRT Okul Kanalı, Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi omuz omuza vererek “Yurtdışındaki Türklere Türkçe Öğretimi” başlıklı bir proje hazırlıyor.

Çalışmaların üçüncü toplantısı Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü Senato Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya projenin paydaş kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile konunun uzmanı akademisyenler katıldı. Programa video konferans aracılığıyla farklı ülkelerden uzmanlar da katıldı.

EN HIZLI VE ETKİLİ YÖNTEM UZAKTAN ÖĞRETİM

Toplantıya katılanlar, bu çalışmanın bugüne kadar Türkçe öğretimi için ortaya konulan uygulamaların bir sentezi olacağını, Türkçeye yabancı olmayanlara Türkçe öğretme amacı ile hareket edileceğini ifade etti. Yabancılara Türkçe öğretilmesi ile akraba topluluklara Türkçe öğretilmesi hususunda bugün Türkiye’de önemli birikimin olduğunu belirten uzmanlar, bu birikim ile ortaya konulan modellerin uluslararası tanınırlığı için önemli yol alındığını dile getirdi.

YENİ HEDEF AVRUPALI TÜRKLERE TÜRKÇE ÖĞRETMEK

Gündemdeki yeni hedef ise Avrupa’da yerleşik Türkler başta olmak üzere yurtdışındaki Türklere ve yeni nesillere iyi Türkçe öğretmek. Türklerin Türkçeyi iyi konuşma ve iyi anlamanın ötesinde iyi okuma ve iyi yazma düzeyine ulaşması için de çaba sarf edileceğini dile getiren uzmanlar, Türk kitleye eğitim-öğretim amacıyla en hızlı ve etkili yöntem olarak uzaktan öğretim sistemini gösterdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER