ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 23:00

Yurtdışındaki hesabını itiraf eden eski bakan partisini karıştırdı


Fransa'da iktidardaki Sosyalist Parti'nin geçtiğimiz ay istifa eden Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac'ın yurtdışında hesabı olduğunun ortaya çıkması partisini karıştırdı. Cahuzac'ın, yurtdışındaki paralarından vergi dairesini haberdar etmediğini itiraf etmişti.

Jerome Cahuzac'a sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı François Hollande, bunun affedilemez bir hata olduğunu söyledi. Başbakan Jean Marc Ayrault ise Cahuzac'ın bir politikacıda olması gereken ahlaki niteliklere sahip olmadığını vurguladı. Ayrault, "Bir politikacı her şeyden önce hukuka saygı göstermeli." diye konuştu. Sanayi ve Üretim Geliştirme Bakanı Arnaud Montebourg ise hayal kırıklığına uğradığını belirterek söyleyecek kelime dahi bulamadığını ifade etti.

Muhalefet partileri ise hükümeti olaydan haberdar olduğu halde Cahuzac'ın suçunu örtbas etmeye çalışmakla suçladı.

Jerome Cahuzac da itiraftan sonra Cumhurbaşkanı François Hollande'dan özür dilediğini açıkladı. Yurtdışında hesabı olduğu ve vergi kaçırdığı ile ilgili hakkında açılan soruşturma neticesinde istifa eden eski Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac, mahkemede verdiği ifadede İsviçre'de hesabı olduğunu itiraf etmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER