ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 04:37

Yunanlar, zor bir yıla daha merhaba dedi

Yunanlar, zor bir yıla daha merhaba dedi


Yunanistan’ın başkenti Atina’da halk, şehrin farklı meydanlarında toplanarak yeni yılı kutladı. Ağır ekonomik kriz sebebiyle bu yeni yılı da buruk karşılayan Atinalılar, şehrin sembolü Akropolis eteklerinden atılan havai fişek ve ışık gösterisiyle zor geçmesi beklenen 2013’e merhaba dedi.

Yunanistan’da üç yıldır süren ekonomik kriz sebebiyle halk, yeni yılı evlerinde aileleri birlikte geçirmeyi tercih ederken, Atina’nın kalbi Sintagma ve Monastiraki meydanlarını daha çok göçmenlerin doldurdukları görüldü. Aileler, çocuklarını da alarak yeni yıla birlikte girdi. Yeni yılın ilk dakikalarında kiliselerden uzun süre çan sesi yükseldi.

Atina’yı 360 derece gören şehrin en yüksek tepesi Likavitos’a akın eden Yunan ve yabancı uyruklu vatandaşlar, şehrin dört bir tarafından atılan havai fişek ve ışık gösterilerini izleme olanağı buldu. Akropolis eteklerinden atılan havai fişekler eşliğinde birbirinin yeni yılını kutlayan vatandaşlar, daha sonra evlerinin yolunu tuttu.

Eğlence yerlerinin daha çok gençler tarafından doldurulması dikkat çekerken, ekmek peşinde koşan göçmen seyyar satıcılar ise açtıkları tezgahlarda müşteri bekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER