ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 15:14

Yunanistan'da papaz vergisi gündemde


Radikal Sol İttifak (SYRİZA) Selanik Milletvekili Tasos Kurakis, papazların maaşlarının Ortodoks Hıristiyanlardan alınacak özel vergi ile ödenmesi önerisinde bulundu. Yunanistan'da kilise-devlet ilişkisinin ayrılması gerektiğini de söyleyen Kuraki'ye, iktidarın büyük ortağı muhafazakâr Yeni Demokrasi (ND) Partisi ve kilisenin şahin kanadı tepki gösterdi.

SYRİZA Selanik Milletvekili Kuraki'nin Selanik Aristotelios Üniversitesi Teoloji Okulu'nda düzenlenen "Kilise ve Sol" konulu sempozyumda yaptığı konuşma, muhafazakâr ND'nin tepkisini çekti. SYRİZA olarak kilise-devlet ilişkilerinin kurumsal anlamda ayrılmasının zorunlu olduğuna inandıklarını dile getiren Kuraki, kiliselerin özel kişiler tarafından işletilmesi ve rahip maaşlarının da devlet tarafından ödenmesine son verilmesi önerisini vurguladı. Eğer bunu gerçekleştirmek zor ise o zaman vergi beyannamelerinde Ortodoks Hıristiyan olduklarını ifade edenlere, Kilise'ye verilmek üzere özel bir vergi konulabileceğini söyledi.

Rahip maaşlarının Ortodoks Hıristiyanlar tarafından ödenmesi önerisinin kendisine ait olduğunu belirten Kuraki, Avrupa'da birçok ülkenin (Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İrlanda) rahiplere maaş ödemediğini ve "kilise vergisi" konularak maaşların karşılandığını hatırlattı.

Kuraki’nin önerisine karşılık açıklama yapan ND, Yunan vatandaşlarının yüzde 90'ının kendini Ortodoks Hıristiyan olarak tanımladığına dikkat çekerek, önerinin otoriter ve Stalinist rejimler ile Osmanlı döneminde sadece Hıristiyanlara konulan sert vergileri hatırlattığını savundu. Önerinin vatandaşları dinlerine göre böldüğünü ifade eden ND, teklifin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtti.

Vatandaşlardan bazıları ise öneriyi doğru bularak, kilisenin kendi kaynaklarını kullanarak papazların maaşlarını ödeyebileceğini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER