ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 00:36

Yunanistan'da liman çalışanları grevde


Yunanistan'da, hükümetin kemer sıkma önlemleri çerçevesinde ücretlerde yaptığı kesintileri protesto eden liman çalışanlarının 31 Ocak'tan beri süren grevine karşı hükümet ''seferberlik'' ilan etti.

Ege ve Denizcilik Bakanı Kostis Musurulis, hükümet ile grevciler arasında sürdürülen son görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından, denizcilik sektöründe seferberlik ilan edildiğini açıkladı.

Denizcilerin işbaşı yapmalarını zorunlu kılan yazılı ''seferberlik'' emirlerinin yarın sabahtan itibaren ilgililere teslim edilmeye başlanılacağını belirten Musurulis, hükümetin, denizcilerin taleplerinin karşılanması için elinden geleni yaptığını ancak, Panhellenik Denizcilik Federasyonunun (PNO) tutumu nedeniyle bu konudaki diyaloğun daha fazla sürdürülemeyeceğini belirtti.

Hükümetin bu kararına tepki gösteren PNO Başkanı Andonis Dalakoyorgos ise seferberlik ilanının ülke için tehlikeli bir gelişme oluşturduğunu kaydederek, hükümetin bunun sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Denizcilerin, ''yasal ve haklı mücadelelerini sürdürmekte kararlı olduğunu'' belirten Dalakoyorgos, seferberlik ilanının ''kurusıkı'' bir karar olduğunu ifade etti ve ''hükümetin seferberlik belgelerini yırtarak tarihin zaman dolabına atacağız'' dedi.

PNO, 31 Ocak'ta başlattıkları grevi sabah saatlerinden itibaren 48 saat daha uzatma kararı aldığını açıklamıştı.

Sektör çalışanları, Denizcilik Bakanlığı tarafından sunulan bir yasa tasarısının geri çekilmesini, bütün gemi kategorilerinde toplu sözleşme imzalanması ve uygulanmasını, sigorta fonlarında var olan sorunların giderilmesini istiyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER