ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2014 Salı 13:21

Yunanistan'da cumhurbaşkanlığı seçimi 3. tura kaldı

Yunanistanda cumhurbaşkanlığı seçimi 3. tura kaldı

Yunanistan'da, koalisyon hükümeti ve bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas, seçimin ikinci turunda da yeterli oyu alamadı.


Yunanistan'da, koalisyon hükümeti ve bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas, seçimin ikinci turunda da yeterli oyu alamadı.  

Cumhurbaşkanı adayı Dimas, parlamentoda 299 milletvekilinin katıldığı oylamada, seçilebilmek için gereken 200 oya ulaşamadı. Dimas'a 168 "evet" oyu verilirken 131 milletvekili ise çekimser kaldı. 

Koalisyon hükümetini oluşturan Yeni Demokrasi ve PASOK partileriyle bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen Dimas, tek aday olarak seçime katıldı. 

Ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA), Yunan Komünist Partisi (KKE), Demokratik Sol (DHMAR), Altın Şafak (Hrisi Avgi), Bağımsız Yunanlılar (ANEL) ve bazı bağımsız milletvekilleri ise oylamada çekimser kaldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turu 29 Aralık Pazartesi günü yapılacak. İktidarın cumhurbaşkanı adayı Dimas'a birinci turda 160 "evet" oyu verilirken 135 milletvekili çekimser kalmıştı. 

Yunan anayasasına göre parlamento, 5 gün aralıklarla yapılan 3 tur oylama sonunda cumhurbaşkanı seçemezse meclis 10 gün içinde feshediliyor ve erken genel seçime gidiliyor. Anayasa, bir adayın cumhurbaşkanı seçilebilmesi için 300 sandalyeli parlamentonun birinci ve ikinci turunda 200, üçüncü turunda 180 milletvekilinin desteğini gerektiriyor. 

Parlamentoda, Yeni Demokrasi Partisi 127, Panellen Sosyalist Partisi (PASOK) 28, ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) 71, Demokratik Sol (DHMAR) 9, Altın Şafak (Hrisi Avgi)16, YunanistanKomünist Partisi (KKE) 12, Bağımsız Yunanlılar (ANEL) 12 sandalyeye sahip. Bağımsız 25 milletvekili bulunuyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER