ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 14:18

Yunanistan ve Kıbrıs Suriye'ye müdahale durumunda tahliye köprüsü olacak


Güney Kıbrıs ve Yunanistan, üçüncü ülke vatandaşların muhtemel tahliyesi ışığı altında Suriye krizini göğüslemek için çabalarını koordine ediyor ve güç birliğine gidiyor.

Yunan hükümetinden üst düzey yetkililer dün Rum tarafında, İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tasos Mitsopulos’la temaslarda bulundu. Yunanlı yetkililerin adadaki temaslarında, özellikle, Güney Kıbrıs’ın Lübnan ve başka ülkelerden gelecek yabancı uyruklular için bir transit kavşağı olarak kullanılmasını, Yunanistan’ın ise bu kişilerin mümkün olduğunca süratle nakledilmesi konusunda yardımcılık yapmasını öngördüğü konuşuldu.

Yunanistan Kamu Düzeni Vatandaşı Koruma Bakanlığı Sivil Koruma Genel Sekreteri Patroklos Georgadis görüşmede yaptığı açılamada, Yunanistan ve Kıbrıs’ın mülteci dalgalarının müşterek faaliyetle göğüslenmesi için çabalarını koordine etmesini hedefliyoruz."dedi.

Hasikos da Yunanistan’ın, ihtiyaç olması halinde özellikle Suriye krizi nedeniyle Kıbrıs’a kaçacak Avrupa vatandaşlarına ve üçüncü ülke vatandaşlarına kolaylık sağlamak için Güney Kıbrıs’a kendi imkânlarıyla yardımcı olmak niyetinde olduğunu söyledi.

Hasikos Rum Sivil Savunması’nın, ilgili ülkelerin büyükelçilikleriyle istişare içerisinde, kendilerini ülkelerine götürecek imkânlar sağlanana kadar Rum tarafında kalmalarını sağlamak için -uçak veya gemi- vasıtalara binecek kişilerin kimler olduğunu ve sayılarını bilmesi gerektiğini vurguladı. Hasikos, bunlardan bazılarının Rum Yönetimi’nin kontrol edemeyeceği başka şekillerle de Ada’ya ulaşabileceklerini de aktardı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER