ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2013 Salı 21:08

Yunanistan ve İsrail arasında 'stratejik' ilişki dönemi

Yunanistan ve İsrail arasında stratejik ilişki dönemi

Yunanistan ve İsrail arasında bugün yapılan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey toplantısı sona erdi.


Yunan Başbakan Antonis Samaras ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ‘stratejik’ olarak tanımladıkları iki ülke ilişkilerini daha da güçlendirmek için çalışma konusunda mutabık kaldı.

Mavi Marmara sonrası Türkiye ile ilişkileri bozulan İsrail, Yunanistan ile yaklaşık 2 yıl önce başlattığı yakınlaşma sürecini bir adım ileriye taşıdı. İsrail’de bugün yapılan İsrail-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey toplantısına iki ülke başbakanlarının yanı sıra yaklaşık 20 bakan katıldı.

Ortak basın açıklamasında Yunan lider Samaras, İsrail ile gerçekleşen işbirliği toplantısını tarihi diye tanımladı. Samaras, Yunanistan ile İsrail arasındaki uzun soluklu stratejik kalkınma ilişkisine vurgu yaptı. Yunanistan’da yaklaşık 10 gün önce başlayan neo-Nazi Altın Şafak operasyonunu hafta sonu gerçekleşen Amerika ziyaretinde yaptığı gibi İsrail’de de gündeme getiren Antonis Samaras, iki halkın da nazizmden çok çektiğini kaydetti ve faşizme ‘bir daha asla’ dedi. Samaras, iki ülkenin bölgedeki güvenlik ve istikrar konusunda yükümlü olduklarını belirtti.

YUNANİSTAN - GÜNEY KIBRIS - İSRAİL

Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Yunanistan’ın İsrail’e Avrupa Birliği konusunda yardımcı olabileceğini ve kaldıraç görevi görebileceğini kaydeden Samaras, her üç ülkenin de enerji rezervlerine sahip olduğunu ve bunun işbirliği temeli olabileceğini savundu. Her üç ülkenin de aynı zamanda barış, kalkınma, adalet ve bölge için güvenlik görüntüsü verebileceğini iddia eden Yunan Başbakan, "Bu daha başlangıç. Yapılacak çok iş var." diyerek sözlerini tamamladı.

NETANYAHU’DAN YUNANİSTAN’A YATIRIM ÇAĞRISI

İsrail Başbakanı Netanyahu ise Yunan Başbakanın ekonomik krizle mücadele yöntemini överek, tebrik etti. Netanyahu, "Liderlik, çalışma arzusu ve güç istiyordu. Ancak piyasalar, Yunanistan’da yeni birşeylerin olduğunu anlıyorlar. İsraillileri Yunanistan’a yatırım yapmaları için cesaretlendiriyorum. Uyanık yönetici Yunanistan’a gidiyor. Yarın hepsi gidecek." ifadelerini kullandı. Netanyahu, neo-Nazi Altın Şafak ile mücadelesi sebebiyle Samarası tebrik etmeyi de ihmal etmedi.

Yunanistan ve İsrail’in uzun tarihlerine dikkat çeken Netanyahu, iki batı demokrasinin bölgede güvenliğin ve istikrarın garantörü olabileceklerini öne sürdü. Başbakan Netanyahu, iki ülke ilişkilerinin son dönemde özellikle enerji, teknoloji, güvenlik ve turizm alanlarında geliştiğini kaydetti.

Netanyahu, İran’ın nükleer silahlarının önlenmesi gerektiğini ancak ülkenin zaman kazanmaya çalıştığını söyledi.

9 ANLAŞMA İMZALANDI

Ortak bakanlar kurulu toplantısından sonra, ilgili bakanlıklar arasında toplam 9 protokol, memorandum ve anlaşmaya imza atıldı. İki ülke arasında işbirliği yapılması kararlaştırılan alanlar şunlar: Denizcilik eğitimi, turizm, suçlarla ve yangınlarla mücadele, enerji, spor, eğitim ve ortak film yapılması.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER