ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 21:43

Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos Filistin'de


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ''Yahudi yerleşim birimlerinin inşasının sürdürülmesi, müzakereler için uygun atmosfer oluşturulmasına yardımcı olmuyor'' dedi.
Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan habere göre,Batı Şeria'da Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'u kabul eden Abbas, Filistin tarafı olarak, 1967 yılı sınırları içinde başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması ilkesi doğrultusunda kapsamlı ve adil bir barış taraftarı olduklarını belirtti.
İki ülke ilişkilerinin ele alındığı görüşmede Abbas, Venizelos'a, ''İsrail'in, Filistin topraklarında, özellikle Kudüs'te Yahudi yerleşim birimi inşasına devam etmesinin, müzakereler için uygun atmosfer oluşturulmasına yardımcı olmadığını'' söyledi.
Venizelos, daha sonra Bire kentindeki Dışişleri Merkezi'nde Filistinli mevkidaşı Riyad el-Maliki ile bir araya geldi.
Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Maliki, iki bakanlık arasında çeşitli sektörlerde ortak komite oluşturulması konusunda anlaştıklarını, eğitim, spor, sağlık ve tarım alanlarında ikili ilişkileri geliştirmek için ortak ekonomi komitesi kurulacağını belirtti.
Venizelos ise ülkesinin İsrail ve Filistin arasındaki barış sürecine destek verdiğini, bölgede bağımsız Filistin devleti kurularak sağlanacak barışı desteklediklerini ifade etti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER