ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 16:33

Yunan uzmanlar, Erdoğan ve Samaras'a destek verdi


Yunan analistler, Türkiye-Yunanistan 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey toplantısı çerçevesinde imzalanan 25 anlaşma ve protokolün daha zor konuların çözümüne yönelik iyi bir zemin oluşturduğunda mutabık kaldı. Bugün imzalanan anlaşmaların Türk-Yunan ilişkilerinin geleceğine yönelik çok net bir temel ortaya koyduğu ve bunun devam etmesinin gerektiği belirtildi.

Devlet televizyonu ERT3'e değerlendirmelerde bulunan Türk-Yunan ilişkileri üzerine uzmanlığıyla tanınan gazeteci Yorgos Kapopulos, "Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi görüşmelerinin çok önemli olduğunu söylemeliyim. Bunlar tek başına olağanüstü gelişmeler doğurmayabilir. Ancak durgunluk, kötümserlik ve çekingenliğin aşılmasına yönelik pozitif dinamizm ve bir güven ağı oluşturulmasına, üretken bir diyalog inşa etmeye sebep olur. Bu bugün doğrulandı." değerlendirmesinde bulundu. Büyük beklentilere girilmediğini ancak her iki tarafın da pozisyonlarında sabit kalarak daha düşük düzeyli siyasi konularda ilerlemenin diyalogun devamı için olumlu bir hava oluşturulması bakımından çok önemli olduğunu vurguladı.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve eski Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgos Kumuçakos ise görüşmelerin pozitif olduğunu kaydetti. Kumuçakos, Ankara ve Atina'nın çok doğru şekilde işleyen bir ilişki kurduklarını söyledi. Düşük düzeyli ve günlük hayatı kolaylaştıran politikalardaki ilerlemenin çok önemli olduğunu söyleyen Kumuçakos, bu tip anlaşmaların daha zor konuların konuşulmasına zemin hazırladığını kaydetti. Kumuçakos, Türk-Yunan ilişkilerinin geleceğine yönelik çok net bir temel ortaya konulduğunu ve bunun devam etmesinin gerektiğini ifade etti.

Merkezi Makedonya Eyalet Başkanı Apostolos Cicikostas, Başbakan Erdoğan'ın "kazan-kazan" anlayışı üzerinde durdu ve iki ülke arasındaki 4-5 önemli sorunun devam etmesinden yana olan büyük güçler olduğuna dikkat çekti. Cicikostas, bunların aşılması durumunda her iki ülkenin de yeni olanaklardan karlı çıkan taraflar olacaklarını vurguladı.

GREVDEKİ TELEVİZYONLAR BASIN TOPLANTINI CANLI YAYINLAMADI

Özel televizyonlar, bugün basın sendikasının ilan ettiği 10:00 - 17:00 saatleri arasındaki grev sebebiyle Başbakan Erdoğan ile Yunan Başbakan Antonis Samaras'ın basın toplantısını canlı yayınlamadı. Yunan devlet televizyonları NET ve ERT3 ise grevi delerek iki başbakanın imza töreni ile basına yaptıkları açıklamaları canlı verdi. Greve dahil olmayan Selanik merkezli devlet televizyonu ERT3 ise İstanbul'daki muhabirlerine bağlanarak gelişmeleri sürekli olarak canlı aktardı. Stüdyo programlar ile de Türkiye-Yunanistan 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısına ve imzalanan anlaşmalara ilişkin uzman konukların değerlendirmelerine yer verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER