ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 11:20

Yunan hükümetinden Cumhuriyet resepsiyonuna çıkarma

Yunan hükümetinden Cumhuriyet resepsiyonuna çıkarma

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 89. yıldönümü, Yunanistan'ın başkenti Atina'daki tarihi Zappion Sarayı’nda verilen görkemli bir resepsiyonla kutlandı.


Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 89. yıldönümü, Yunanistan'ın başkenti Atina'daki tarihi Zappion Sarayı’nda verilen görkemli bir resepsiyonla kutlandı. Önemli 4 bakanla resepsiyona adeta çıkarma yapan Yunan hükümetini, Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, Savunma Bakanı Panos Panayotopulos, Turizm Bakanı Olga Kefalogianni ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Kurkulas temsil etti. Resepsiyona yaklaşık bin kişi katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş resepsiyonu, Atina'nın ünlü kongre ve sergi merkezi Zappion Sarayı’nda verilen bir resepsiyonla kutlandı. Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras’ın ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona üst düzey katılım dikkat çekti. Uzun kuyruklar oluşturan konuklar, Büyükelçi ve eşi Zeynep Uras’a tebriklerini sundu. Davetliler ile yakından ilgilenen Uras çifti, daha sonra bakanlar ve konuklarla sohbet etme fırsatı buldu.

RESEPSİYONDA TÜRK-YUNAN RÜZGARI ESTİ

Yunan hükümetini temsilen davete dört önemli bakanın katılması, programda Türk-Yunan dostluk rüzgarını estirdi. Dışişleri Bakanı Avramopulos, Savunma Bakanı Panayotopulos, Turizm Bakanı Kefalogianni ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Kurkulas, Cumhuriyet Resepsiyonu’na katılarak, Yunan hükümetinin Türkiye ile ilişkilere verdiği önemi ortaya koydu. Geceye aralarında Amerikan büyükelçisinin de bulunduğu Atina’daki yabancı ülke büyükelçilerinin tamamı iştirak etti. Eski Dışişleri Bakanı ve Yeni Demokrasi Milletvekili Dora Bakoyanni, siyasi parti temsilcileri, diplomatlar, Yunan Sahil Güvenlik Komutanı, 5 general, yabancı askeri ataşeler, politikacılar, milletvekilleri, işadamları, sanat ve kültür dünyasından isimler, akademisyenler, İstanbul Rumları, Yunan ve ve Türk konukların yanı sıra Büyükelçiliğe bağlı birimler de resepsiyona katılanlar arasında yer aldı. Türkiye’deki yatırımları ile de tanınan ünlü işadamı ve Olympiakos futbol takımının efsane başkanı Sokratis Kokkalis de davete katıldı.

BÜYÜKELÇİ URAS’IN AÇIKLAMALARI

Atina Büyükelçisi Uras, Cumhuriyet Resepsiyonuna ilişkin şunları söyledi: “Katılım, Atina standartlarında hem üst düzey hem de adet olarak çok yüksek oldu. İlk defa bir savunma bakanı geldi. Turizm bakanı geldi. Gerçekten ülkemizi ve milli günümüzü onurlandırmış oldular. Dostluklarını gösterdiler. Çok memnunuz.”

Diğer ülke büyükelçilerinin ‘Nasıl oluyor da Türkiye’nin milli gününe bu kadar katılım oluyor? Biz böyle milli gün görmedik.” diye kendilerine hayretlerini ifade ettiklerini belirten Büyükelçi Uras’ın Türkiye dışında bayram kutlamaya ilişkin duyguları ise şöyle: “Hem Kurban Bayramı'nı hem de Cumhuriyet Bayramı'nı idrak ettik. Çifte bayram yaşadık. Onun mutluluğu var. Ülkeden uzakta kutlanan bayramlar biraz buruk oluyor. Ama bir o kadar da gurur verici. Burada bayrağımızı yükseltiyoruz. İnsanlar Türkiye’nin ne kadar önemli bir ülke olduğunu görüyorlar.”

Büyükelçi Uras, resepsiyona katılan bakanlarla farklı konularda fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. Uras, konuşulan konular arasında Atina’dan Ankara’ya doğrudan uçak seferlerinin yapılmasının da bulunduğunu söyledi.

ZAPPİON’UN KİRALANMASINA MİLLİYETÇİ PARTİDEN TEPKİ

Bu arada Zappion Sarayı’nın Türk Büyükelçiliği'ne kiralanması, milliyetçi muhalefet partisi Bağımsız Yunanlılar Sözcüsü Terens Kuik’i çileden çıkardı. Kuik, ''Bazı şeyler tahrikçi olmaktan da tahrikçi. Akropolis Müzesi’nin ziyafet yerini vermediğimiz için şaşkınlık içerisinde değilim. Aynı şekilde Yunan Parlamentosu’nun sütunlu avlusunu da bir gün Türklere kiraladığımızda şaşkınlık yaşamayacağım.”

Büyükelçi Kerim Uras, Zappion Sarayı’nın kiralanmasına yönelik muhalefetin tepkisine, “Zappion çok güzel bir mekan. Yunan kültürünü simgeleyen önemli bir saray. Muhalefet bizi eleştirdi. Nasıl olur da Türkler burasını kiralar, diye. Onlar pek yankı bulmadı. Aksine katılım çok yüksek oldu. Dolayısıyla o açıdan da çok anlamlı bir geceydi.” şeklinde cevap verdi.

Zappion Sarayı, 1888 yılında neoklasik mimariye göre inşa edildi. Zappion, kültürel faaliyetlerden çok, genel seçimler sonrası parti liderlerinin zafer ya da hezimetlerini ilân ettikleri mekân olarak biliniyor. Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği, yer darlığı sebebiyle Zappion Sarayı’nı ilk defa 2010’da kiralamıştı. 2011 yılında yapılması planlanan resepsiyon ise Van depremi sebebiyleiptal edilmişti.

YUNAN BÜYÜKELÇİ’DEN TÜRKİYE SERGİSİ

Zappion Sarayı, Türkiye’nin tarihi ve turistik mekanlarının tanıtıldığı fotoğraflarla süslenirken, Yunanistan’ın eski Türkiye Büyükelçisi Mihalis Hristidis’in "Benim Türkiyemden Panoramik Görüntüler" adlı fotoğraf sergisi ise gecenin sürprizi oldu. Türk-Yunan dostluğunu simgeleyen Hristidis’in Türkiye fotoğraflarından oluşan sergisini Dışişleri Bakanı Avramopulos ve Savunma Bakanı Panayotopulos birlikte gezdi. İddialı bir amatör fotoğrafçı olarak daha önce Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’ye dair fotoğraf albümleri yayınlanan Hristidis, Türkiye’de birden fazla fotoğraf sergisi de açtı.

Resepsiyona katılan misafirler, Türk mutfağından başta tatlı olmak üzere çeşitli yemeklerin tadına bakma fırsatı buldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER