ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 19:51

Yönetim reformu, İspanyol hükümeti ile özerk bölgeleri karşı karşıya getirdi


İspanya’da iktidarda bulunan muhafazakar sağ görüşlü Halk Partisi’nin (PP) kamu yönetiminde yapmak istediği köklü reform özerk yönetimlerin tepkisini çekti.

Merkezi hükümet, dün Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Soraya Santamaria ile Maliye Bakanı Cristobal Montora’nın birlikte kamuoyuna açıkladığı reformların kamu yönetimini daha verimli ve rasyonel hale getireceğini savunuyor.

Bu reformlar sayesinde özerk bölgelerdeki benzer kurumların kaldırılması ve 2012-2015 yılları arasında 37 milyar Euro tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Ancak merkez hükümetin bu girişimi, ülke genelindeki 17 özerk bölgenin birçoğunda sert tepkiye yol açtı. Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve milliyetçi partilerin iktidarda olduğu özerk bölgeler reformlara açıkça meydan okudu.

Katalonya Özerk Yönetimi, hiçbir yetkisini merkeze iade etmeyeceğini belirterek, onun yerine hükümetin bazı bakanlıkları kaldırmasını tavsiye etti.

Asturias bölgesi bu girişimi “şantaj ve müdahale” olarak yorumlarken; Endülüs, Kanarya Adaları ve Bask Bölgesi de bu girişimi reddetti.

Öte yandan Halk Partisi’nin iktidarda olduğu özerk yönetimler reformlara daha ılımlı yaklaşırken, ombudsmanlık gibi kurumların kaldırılmasına karşı çıkıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER