ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 23:16

''Yolsuzluğun faturası 4 milyar dolara yaklaştı''


BM raporu, vatandaşların yarısının kamu hizmeti için rüşvet vermek zorunda kaldığı Afganistan'da rüşvetin faturasının 4 milyar dolara yaklaştığını gösterdi.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) ve Yolsuzlukla Mücadele Ofisi'nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Afganistan'da yolsuzluğun faturası son üç yılda yaklaşık yüzde 40 artarak 3,9 milyar dolara ulaştı.

Araştırmaya göre, halkın yarısı kamu hizmeti için rüşvet vermek zorunda kalırken özel sektörde bu oranın yüzde 30 olduğu tespit edildi.

Afganistan'da yolsuzluğun önemli bir sorun olmasına karşın anket uygulanan kişilerin yüzde 68'inin, az maaşlı memurların küçük miktarlarda rüşvet almasını kabul edilebilir karşıladıkları, yüzde 67'sinin ise işe girişte akrabalık ve yakınlığın rol oynamasını normal gördükleri belirtildi.

Raporda 2009 yılına göre rüşvet veren kişi sayısında 9 puanlık düşüş olmasına karşın verilen rüşvet miktarının ortalama 158 dolardan 214 dolara yükselmesi nedeniyle toplam miktarda büyük artış görüldüğü vurgulandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER