ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 13:42

Yeşiller, ırkçılığa karşı program hazırladı


Yeşiller ırkçılığa karşı uzun vadeli program düzenliyor. Yaklaşık iki yıl sürmesi planlanan programlar Yeşiller Partisi Kuzey Ren Vestfalya Meclis Grubu tarafından organize edilecek. İki ila üç aylık aralıklarla gerçekleşmesi planlanan program toplam dokuz bölümden oluşacak. Bunların içerisinde sağcı şiddetin kurbanlara verdiği hasarlarının analizi, cezaların faydaları, ırkçılar için müziğin anlamı gibi konular işlenecek.

Programların ilki Düsseldorf’ta bulunan KRV Eyalet Meclisi’nde gerçekleşti. Sağcı şiddetin tartışıldığı ilk programa NSU örgütünün kurbanlarından Mehmet Kubaşık’ın kızı Gamze Kubaşık, Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Dortmund Emniyet Müdürü Norbert Wesseler, psikolog-psikoterapist Dr. Ali Kemal Gün’ün yanı sıra Aachen taraftar grupları üyeleri ve eyalet siyasileri katıldı.

Programdan önce basın toplantısı düzenleyen Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth Yeşiller’in her zaman ırkçılığa karşı durduğunu hatırlatırken NSU davası çerçevesinde gerçekleşen şiddet ve kundaklama olaylarını rezillik olarak nitelendirdi. KRV eyaletinde de ırkçılık gibi bir korkutucu realite olduğunu vurgulayan Roth, insanlardan korkunun alınması gerektiğini ve KRV’nin kurbanlara verdiği danışma hizmetlerinin örnek teşkil ettiğini söyledi.

Bunun yanında kurumsallaşmış ayrımcılığa da değinen Roth ‘‘Kurumsal ayrımcılığı aşmamız gerekiyor. Zira bu ırkçılığı tetikliyor’’ dedi. Yeşiller Eşbaşkanı federal hükümete de yüklendi ve Federal İçişleri Bakanlığı’nın bu konudaki çalışmalarını sadece kozmetik düzeltmeler olarak nitelendirdi. Roth ayrıca insanlığa karşı olan nefreti analiz etmek için bir yapının kurulmasını talep etti ve eyaletler ile federal hükümetin daha kapsamlı birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

Irkçı NPD’nin yasaklanması konusunda Roth “NPD’ye yasak getirmenin her şeyin ilacı olamayacağını biliyoruz. Ancak bu kurbanlara bu meselede ilerlediğimizi göstermek için bir sinyal olur.” şeklinde konuştu. Roth ayrıca İslamiyet’in de Almanya’nın bir parçası olduğunu ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER