ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 13:57

“Yeni Yunanistan Radyo, İnternet ve Televizyonu-NEPIT" kuruluyor


Yunanistan Radyo ve Televizyon Kurumu ERT’in kapatılmasından sonra hükümet, yeni kurulacak olan kamu yayın kuruluşuna ilişkin yasa tasarısını hazırladı. Yeni kamu yayın kuruluşu, “Yeni Yunanistan Radyo, İnternet ve Televizyonu A.E” (NEPIT-A.E.) adını taşıyacak.

Yunanistan’da 4 televizyon ve 28 radyo kanalı ile düne kadar hizmet veren ERT’in kapatılmasının ardından hükümet, kurulacak yeni televizyon ve radyoya ilişkin yasa tasarısını basın ile paylaştı. Yeni kamu kuruluşu, “Yeni Yunanistan Radyo, İnternet ve Televizyonu A.E” (NEPIT-A.E.) adını taşıyacak. Şirket, yönetim kurulu tarafından yönetilecek.

Yasa tasarısında NEPIT’tin kamu kurumu olduğu belirtilen yasa tasarısında, yönetim ve ekonomik işleyişinin bağımsız olacağı vurgulandı. Yeni yayın kuruluşu, televizyon, radyo ve internet siteleriyle hizmet verecek. NEBIT’in kâr amacı gütmediği ifade edilen yasa tasarısında; halkın bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve eğlendirilmesinin amaçlandığı belirtiliyor. Kurumun demokrasi, toplumsal ve kültürel ihtiyaçları dikkate alacağı ve çok sesliliğin korunacağı ifade ediliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER